آن چه باید در خصوص انواع مالیات بدانیم

ما در این مقاله سعی داریم شما را با دسته بندی های مختلف و انواع مالیات آشنا کنیم، با خواندن این مقاله شما می توانيد انواع مالیات هایی که پرداخت میکنید یا باید پرداخت کنید را شناسایی کنید و با تعریف هر کدام آشنا شوید و دانستن آن به شما کمک می‌کند که بتوانید به راحتی با کلیت انواع مالیات های موجود در ایران آشنا شوید.

مالیات برارزش افزوده

امروزه کسب‌وکارهای جدید با مشکلات و مسائل عدیده‌ای رو‌به‌رو می‌شوند که باید در این مسیر گام‌های استواری بردارند. یکی از این مشکلات مسائل مالیاتی است که در هر شغلی می‌توان مثال زد. به همین دلیل برای رفع عیوب و نواقص در جرائم مالیاتی باید از یک وکیل مالیاتی کمک گرفت.

در حال حاضر نسبت به گذشته دولت به قوانین و مقررات مالیاتی بیش از پیش توجه دارد. دولت به مالیاتی که کسب‌وکارها باید پرداخت کنند، قوانین سفت و سختی قرار داده است و تمرکز ویژه‌ای دارد. یک وکیل مالیاتی باید بتواند تا در حوزه مسائل گوناگون نظیر مسائل حسابداری، مالی، قوانین و مقررات ویژه مالیاتی از تسلط و تخصص بسیار بالایی برخوردار باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا در زمان ارتکاب ناخواسته جرائم مالیاتی، بتوانید اقدامات مناسبی کنید.

مالیات چیست؟

یکی از ابزارهای کسب درآمد دولت‌ها در همه جای دنیا، مالیات‌ها هستند. در ایران سازمان امور مالیاتی کشور، مالیاتی را از شرکت‌ها، مؤسسات و سازمان‌های کوچک، متوسط و بزرگ اخذ می‌کند. همچنین دولت مالیات‌های گوناگونی را از افراد هم می‌گیرد. در صورتی که فرد، مؤسسات، سازمان‌ها و شرکت‌ها نتوانند مالیات مورد نظر و تصویب شده را بپردازند، یا به هر دلیلی از پرداخت آن سر باز بزنند، مورد جریمه و مجازات قانونی (جرائم مالیاتی) قرار می‌گیرند. برای جرایم مالیاتی همچنین مجازات بسیار سختی در نظر گرفته شده است که اگر یک وکیل مالیاتی مناسب و متخصص نداشته باشید، عقوبت سختی در انتظارتان خواهد بود. به هر حال مالیات‌ها در سرتاسر دنیا گرفته می‌شوند و یک اهرم مالیاتی برای دولت‌هایی هستند که تلاش می‌کنند بخشی از هزینه‌های ناشی در کشور را به کمک این مالیات‌ها پرداخت کنند.

مالیات را در ایران همچون سایر کشورها را بسته به هدف های متفاوت می توانیم در دسته بندی های مختلفی آورد که اینجا به رایج ترین و کاربردی ترین آن که باتوجه به شیوه پرداخت است اشاره میکنیم:

انواع مالیات

 1. مالیات مستقیم :  به صورت محسوس و مشخص از اشخاص دریافت می شود.نظیر مالیات بر دارایی، مالیات بر ارث.
 2. مالیات غیر مستقیم: به شکلی نامحسوس است که پرداخت کننده آن را هنگام پرداخت قیمت کالا یا خدمات می پردازد. نظیر
  مالیات حقوق، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات معاملات و عوارض گمرکی

انواع مالیات مستقیم 

 • مالیات بر دارایی
 • مالیات بر درآمد

مالیات بر دارایی: از ثروت و دارایی اشخاص گرفته می شود و مالیات بر درآمد از عایدی و درآمد اشخاص اخذ می شود.

این نوع از مالیات متشکل از سه بخش عمده است که عبارت‌اند از:

 1. مالیاتی که هر ساله بر املاک و مستغلات در نظر گرفته می‌شود.
 2. مالیاتی که مخصوص مستغلات مسکونی خالی مانده است.
 3. نوعی از مالیات که مخصوص اراضی بایر است و بر آن‌ها اعمال می‌شود.

مالیات بر ارث : مالیاتی است که وراث با توجه میزان نزدیکی به متوفی (طبقه ارث) و سهم الارث خود باید پرداخت کنند.

مالیات حق تمبر: مالیاتی است که از طریق ابطال والصاق تمبر بر روی اسناد، مدارک و اروق به جهت اعتبار بخشیدن به آنها پرداخت می شود.

مالیات بر درآمد : این نوع از مالیات خود دارای برخی از زیر شاخه‌های عمده است که در صورت عدم پرداخت منجر به جرایم مالیاتی می‌شود مثل مالیات بر درآمد مشاغل، حقوق، املاک، کشاورزی، مالیات بر مجموع درآمد، مالیات بر درآمد اتفاقی و..

مالیات بر درآمد نیز در شش دسته قرار می گیرد؛

 1. مالیات بر درآمد املاک
 2. مالیات بر درآمد مشاغل
 3. مالیات بر درآمد حقوق
 4. مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی
 5. مالیات بر درآمد اتفاقی
 6. مالیات بر درآمد کشاورزی

 1. مالیات بر درآمد املاکمالیاتی است که از حاصل درآمد اشخاص از ملک گرفته می شود، که در پنج قالب می باشد؛ مالیات بر درآمد نقل و انتقال املاک یا حقوق ناشی از آن ، مالیات بر درآمد حق مالکانه، مالیات بر درآمد ساخت وفروش، مالیات مالیات بردرآمد اجاره املاک و مالیات بر درآمد خانه های خالی. 
 2. مالیات بر درآمد مشاغلمالیاتی است که مختص اشخاص حقیقی است که از طریق اشتغال به شغل  به صورت فردی یا مشارکت مدنی با شرایطی باید از درآمد خود پرداخت کنند.
 3. مالیات بر درآمد حقوقمالیاتی است که کارفرمایان اعم از شخص حقیقی یا حقوقی مکلف هستند از حقوق اشخاص حقیقی درخدمت آنها هستند هرماه به میزان مقررکسر کنند و به دارایی پرداخت کنند.
 4. مالیات بر درآمد اشخاص حقوقیمالیاتی است که از درآمد اشخاص حقوقی اعم از شرکت و موسسات پس از کسر هزینه ها باید پرداخت نمایید.
 5. مالیات بر درآمد اتفاقیمالیاتی است که بر درآمد نقدی یا غیر نقدی اشخاص حقیقی یا حقوقی که به صورت بلاعوض یا معاملات محاباتی یا رایگان یا جایزه ویا هر قسمی از این نوع حاصل شود.
 6. مالیات بر درآمد کشاورزی: مالیاتی است که به کلیه فعالیت های کشاورزی و دامپروی،دامداری،پرورش ماهی وزنبور عسل ، نوغان (کرم ابریشم) طیور ،صیادی،تعلق میگیرد که در حال حاضردر کشور ما تمامی آنان از معافیت مالیات عملکرد برخوردار هستند.

انواع مالیات غیر مستقیم 

 • مالیات بر واردات وصادرات
 • مالیات بر مصرف و فروش 

مالیات بر واردات و صادرات : مالیاتی است که باتوجه به شرایط و سیاست های داخلی کشور تعیین می شود و به سه شکل اخذ می شود ؛ حقوق و عوارض گمرکی ، واردات اتومبیل، سود بازرگانی.

مالیات بر مصرف و فروش کالا یا خدماتمالیاتی است که مصرف کنندگان و فروشندگان کالاهای خاص بار می شود ولی در نهایت از مصرف کننده نهایی اخذ می شود و انواع مالیات دریافتی تولید کنندگان و فروشندگان سیگار، مالیات دریافتی از خریدو فروش اتومبیل ، مالیات دریافتی از خریداران و فروشندگان فراورده های نفتی و پتروشیمی ، مالیات ارزش افزوده و….

 

 

همراه شما هستیم...

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند