آیا مسئول سایت یا صفحه اینستاگرامی نسبت به محتوای نظرات کاربران مسئولیت قانونی دارد؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی نیاز به به روزرسانی قوانین بیش از پیش احساس می شود یکی از موضوعاتی که اخیرا در فضای مجازی بسیار مورد انتقاد قرار گرفت مسئولیت مالک صفحه اینستاگرامی در خصوص کامنت های اشخاص دیگر بود. در این راستا رئیس محترم پلیس فتا  ابراز داشتند که اگر شخصی بتواند کامنت های مجرمانه دیگری که ذیل پست خود نگارش شده را حذف نماید و از این این کار امتناع کرده باشد شریک جرم شخصی است که کامنت مجرمانه را نگاشته است!

صفحه اینستاگرامی

 ولی آیا این موضوع مورد تایید قانون نیز می‌باشد؟

طبق اصل قانونی بودن جرایم رایانه ای و مجازات ها برای اینکه عملی جرم و قابل مجازات باشد باید در قانون جرم‌انگاری شده و برای آن مجازات در نظر گرفته شود که اصل ۳۶ قانون اساسی و ماده ۲ قانون مجازات اسلامی این مهم را بیان کرده است. از طرفی طبق اصل شخصی بودن مجازات ها هر کس را فقط برای فعل یا ترک فعل خود او می توان مجازات نمود و نمی توان شخصی را برای عمل دیگری مجازات نمود مگر در موارد استثنا که حتماً باید در قانون تصریح  شده باشد.

 نهایتا اگر دو اصل فوق الذکر و اصول دیگری مانند اصل برائت و تفسیر مضیق قوانین به نفع متهم در نظر گرفته شود باید دید چگونه می توان صاحب صفحه اینستاگرامی را به علت کامنت مجرمانه دیگری مسئول و قابل مجازات  دانست؟!

 پاسخ را شاید بتوان در دو قسمت خلاصه کرد:

 اول اینکه صاحب صفحه اینستاگرامی به عنوان معاون و کسی که کامنت را نگاشته به عنوان مباشر محسوب شود. البته این موضوع مشروط به وجود شرایط معاونت در جرم می باشد، یعنی مطابق ماده ۱۲۶ قانون مجازات اسلامی صاحب پیج نگارنده کامنت مجرمانه را ترغیب، تطمیع یا تحریک نموده باشد یا وقوع جرم را برای وی تسهیل نموده باشد و علاوه بر آن وحدت قصد مجرمانه (بدین معنا که معاون و فاعل، قصد ارتکاب یک جرم را داشته باشند مثلا اگر فاعل اصلی جرم، جرمی شدیدتر از آنچه مقصود معاون بوده مرتکب شود، معاون به مجازات معاونت در جرم خفیف تر محکوم می شود )، تقدم یا اقتران زمانی نیز با صاحب پیج داشته باشد (یعنی عمل معاون قبل از عمل مباشر انجام یابد و یا حداقل  همزمان با وقوع جرم باشد، در غیر این صورت، یعنی انجام عملی بعد از وقوع جرم، معاونت محسوب نمی شود و ممکن است جرم مستقلی باشد،) که اثبات این موارد به سهولت ممکن نیست.

 همچنین عده‌ای با وحدت ملاک از مواد ۲۷ تا ۳۱ قانون مطبوعات صاحب صفحه اینستاگرامی را همسان مدیر مسئول مطبوعات در نظر گرفته و همانگونه که قانون فوق الذکر مدیرمسئول را مجرم اصلی در جرایم رسانه ای و مطبوعاتی شناخته با وحدت ملاک، صاحب صفحه اینستاگرام را مسئول اصلی کامنت های مجرمانه از قبیل توهین به مسئولین کشور، تبلیغ علیه نظام، توهین به اشخاص عادی و … قرار می‌دهد.

 در محاکم نیز در این خصوص رویه ی واحدی وجود ندارد و برخی مسئولیت را تنها ناظر بر نگارنده کامنت  دانسته و صاحب صفحه اینستاگرامی را مسئول نمی دانند و برخی با استدلال های بالا هر دو شخص را واجد مسئولیت کیفری دانسته اند.

 آنچه متیقن است این است که اگر شخصی با قصد مجرمانه پستی مجرمانه منتشر نماید یا دیگران را تحریک یا تطمیع برای نگاشتن کامنت مجرمانه نماید، تحت عنوان معاونت در جرم قابل مجازات خواهد بود، در غیر این صورت اگر شخصی مستقلاً کامنتی مجرمانه بنویسد؛ مثل این که ذیل پستی که حاوی عکس رئیس جمهور است  به وی یا سایر مسئولین کشور توهین نماید، تنها خود او مسئول است و مالک صفحه اینستاگرامی مسئولیتی نداشته و مطابق اصول کیفری قابل مجازات نخواهد بود.

نهایتا با توجه به مطالب فوق الذکر توصیه می شود کامنت های صفحه خود را فیلتر نمایید تا هیچ شخصی نتواند کامنتی که دارای کلمات توهین آمیز و امثالهم می باشد را در ذیل پست شما بنویسد و کامنت های دارای مفهوم مجرمانه را نیز حذف نمایید.

 

همراه شما هستیم…


درخواست مشاوره حقوقی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

۲ پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند