انحلال شرکت های سهامی و غیرسهامی

نکات کلیدی و مهم در باب انحلال شرکت های سهامی و غیرسهامی

نوعی از شرکت های تجاری وجود داره که به دلیل ترکیب سرمایه از یک طرف و اهمیت شخصیت برخی از شرکا از طرف دیگر به نام شرکت های مختلط نامگذاری شدن. در این شرکت ها ترکیبی از ویژگی های شرکت های سرمایه (مثل شرکت سهامی عام و خاص که در آن شخصیت شرکا مد نظر نیست و ملاک سهام است) و شرکت های اشخاص (مثل شرکت تضامنی که در آن شخصیت شرکا اهمیت زیادی داره) دیده میشه. در ادامه به بررسی دقیق انحلال شرکت های سهامی و غیرسهامی می پردازیم.

در این نوع شرکتها هم شرکای ضامن که حرفه، صنعت، شایستگی و استعداد خود را در شرکت گذاشتن، وجود داره و هم  شرکایی که برای استفاده از خدمات شرکای ضامن، سرمایه لازم را در اختیار آنها قرار دادن، وجود داره.

این شرکت ها شرکت های کار و سرمایه هستند. شرکت های مختلط در قانون تجارت به دو نوع مختلط سهامی و غیر سهامی تقسیم میشن. در این نوشتار که در بخش مطالب حقوق مؤسسه حقوقی دادفران اترس قرار داره، شما را با تعریف و مواردی که منجر به انحلال شرکت های سهامی و غیرسهامی میشه، آشنا میکنیم.

انحلال شرکت های سهامی و غیرسهامی

شرکت مختلط غیرسهامی

 شرکت مختلط غیر سهامی همانطور که از عنوانش پیداست، شرکتیه که بدون انتشار سهام برای فعالیت تجاری با اسم مخصوصی، بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود تشکیل می شه. شرکای ضامن مسئول کلیه قروضی هستن که شرکت از تادیه اش ناتوانه. در مقابل شریک با مسئولیت، مسئولیتش فقط تا میزان سرمایه ایست که در شرکت گذاشته یا باید بزاره.

نکته ی مهم : در اسم شرکت مختلط غیر سهامی باید عبارت شرکت مختلط و لااقل اسم یکی از شرکای ضامن قید بشه.

موارد انحلال شرکت مختلط غیرسهامی

 1. وقتی که شرکت به هدفی که براش تشکیل شده، برسه و یا انجام آن هدف غیر ممکن بشه.
 2. وقتی که مدت شرکت تمام بشه.
 3. در صورتی که شرکت ورشکسته بشه.
 4. در صورت توافق تمام شرکا به انحلال.
 5. در صورت منتفی شدن تعدد شرکا.
 6. در صورتی که یکی از شرکا به دلایلی انحلال شرکت را از دادگاه تقاضا کرده و دادگاه آن دلایل را موجه بدونه (مشترک با شرکت تضامنی).
 7. در صورت فسخ یکی از شرکا (تحت شرایط ماده ۱۳۷ قانون تجارت)، حتی اگر شریک فسخ کننده شریک با مسئولیت محدود باشه.
 8. در صورت فوت یا محجوریت یکی از شرکای ضامن (به شرط تحقق شرایط مواد ۱۳۹ و ۱۴۰ قانون تجارت). برای بررسی موارد انحلال شرکت با مسئولیت محدود، به این صفحه بروید.
ضرورت داره بدونید
 • در جایی که دارایی شرکت برای تادیه قروضش کافی نباشه، طلبکاران شرکت حق دارن بقیه طلب را از دارایی تمام یا هر کدام از شرکای ضامن وصول کنند. در اینجا حقوق طلبکاران شخصی شرکا و طلبکاران شرکت یکسانه (یعنی اولویتی برای وصول طلب طلبکاران شرکت نسبت به طلبکاران شخصی شریک ضامن نیست)(ماده ۱۵۷).
 • اگر شرکای ضامن بیشتر از یک نفر باشن، مسئولیتشون در مقابل طلبکاران و روابط آن ها با هم، تابع مقررات شرکت های تضامنیه.
 • در صورت ورشکستگی شرکت، دارایی شرکت بین طلبکاران شرکت تقسیم می شه و طلبکاران شخصی شرکا در آن دارایی حقی ندارن.
 • همچنین سهم الشرکه شرکای با مسئولیت محدود جزو دارایی شرکت محسوب میشه. پس مثلا اگر شرکت ورشکسته بشه، طلبکاران شخصی شریک با مسئولیت محدود، حق توقیف و وصول سهم الشرکه شریک در شرکت را ندارند، حتی اگر برای مثال به سبب ورشکستگی شریک با مسئولیت محدود، او قادر به پرداخت طلب طلبکاران شخصی خودش نباشه.

نکته مهم : ورشکستگی یکی از شرکای با مسئولیت محدود در شرکت مختلط غیر سهامی موجب انحلال شرکت نمی شه.

شرکت مختلط سهامی

شرکت مختلط سهامی شرکتیه که با عنوان مخصوصی بین یک یا چند نفر شرکای سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن برای انجام فعالیتهای تجاری تشکیل می شه. اگر در زمان انحلال شرکت، دارایی شرکت برای تادیه دیونش کافی نباشه، هر یک از شرکا مسئول هستند. با این تفاوت که شرکای سهامی، فقط به میزان سهامشان در شرکت مسئولیت دارن.

جالبه بدونید!

 در شرکت های مختلط سهامی، سرمایه ی شرکای سهامی، به صورت سهامه ولی سرمایه شرکای تضامنی به صورت سهام نیست و میتونه صنعت، تخصص، حرفه و … باشه.

موارد انحلال شرکت مختلط سهامی مطابق ماده ۱۸۱  و ۱۸۲ قانون تجارت
 1. مورد بندهای ۱، ۲، ۳ ماده ۹۳ قانون تجارت (در شماره های ۱ تا ۳ انحلال شرکت مختلط غیر سهامی توضیح دادیم).
 2. به موجب تصمیم مجمع عمومی (در صورتی که در اساسنامه این حق برای مجمع مذکور تصریح شده باشه).
 3. به موجب تصمیم مجمع عمومی و رضایت شرکای ضامن (حتی اگر در اساسنامه این حق برای مجمع عمومی تصریح نشده باشه).
 4. در صورت فوت یا محجوریت یکی از شرکای ضامن، به شرطی که انحلال شرکت در این مورد در اساسنامه تصریح شده باشه.
 5. اگر در اساسنامه برای مجمع عمومی حق تصمیم به انحلال معین نشده باشه و بین مجمع عمومی و شرکای ضامن، راجع به انحلال موافقت حاصل نشه و دادگاه دلایل طرفداران انحلال را موجه ببینه، حکم به انحلال خواهد داد. همین حکم در موردی نیز که یکی از شرکای ضامن به دلایلی انحلال شرکت را از دادگاه تقاضا کرده و دادگاه آن دلایل را موجه ببینه، اجرا میشه.

بقای شخصیت حقوقی شرکت پس از انحلال شرکت های مختلط

بعد از انحلال شرکت های سهامی و غیر سهامی ، شخصیت حقوقی شرکت برای پرداخت بدهی ها، وصول مطالبات، اجرای تعهدات شرکت و  تقسیم اموال باقی مانده ی شرکت در بین شرکا باقی می مونه.

چگونگی و ترتیب تقسیم دارایی شرکت بعد از انحلال شرکت مختلط

الف) بعد از انحلال شرکت های سهامی و غیرسهامی ، بخشی از دارایی شرکت که در زمان تصفیه مورد نیاز نیست، به صورت موقت بین شرکا تقسیم میشه.

ب) مطابق ماده ۲۱۵ قانون تجارت، تقسیم دارایی شرکت در زمان تصفیه، در صورتی ممکنه که سه بار در مجله رسمی و یا یکی از جراید اعلام شده باشه و یک سال هم از تاریخ انتشار آن گذشته باشه.

همراه شما هستیم...

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند