بایدها و نبایدهای قوانین کپی رایت در ایران

حتماً عبارت کپی رایت و قوانین کپی رایت را زیاد شنیده اید، اما این عبارت یعنی چه و چه آثاری دارد؟

حق تکثیر ، حق نشر یا کپی رایت مجموعه ای از حقوق انحصاری است که به پدید آورنده یک اثر تعلق می گیرد و شامل هر گونه بهره برداری از اثر، انتقال حقوق مادی اثر، کنترل تکثیر، الگو برداری و پخش نمایش عمومی و تولید مجدد اثر می شود که تحت شرایطی مورد حمایت قانون می باشد. اگر شما صاحب یا پدیدآورنده اثر هستید و قصد انتقال حقوق آن به شخصی را دارید حتما در زمان انعقاد قرارداد اعطای مجوز پخش و انتقال حقوق مادی اثر، با یک وکیل مشورت کنید تا به قوانین کپی رایت آگاه شوید. برای بهره مندی از خدمات موسسه حقوقی دادفران اترس، با ما همراه باشید.

قوانین کپی رایت

اما چه آثاری مشمول قوانین کپی رایت می شوند؟

آثاری که مشمول قوانین کپی رایت می شوند عبارتند از : کتاب، شعر، اثر سمعی و بصری، موسیقی، نقاشی، عکس، اثر معماری و طرح های فنی و هنری. اما عناوین ولوگوها، اغلب به عنوان علامت تجاری حمایت می شوند نه به عنوان کپی رایت.

چگونه میتوان از مطلب دیگران استفاده کرد ولی مشمول نقض حقوق معنوی صاحب اثر نشد؟

استفاده از اثر با هدف نقل قول، آموزش یا ارائه ی گزارش خبری مشمول کپی رایت نیست و استفاده از آن در این موارد نیازی به کسب اجازه ندارد.

مجازات قانونی نقض حقوق مالکیت معنوی چیست؟

در قوانین ایران به صورت پراکنده نسبت به ضمانت اجرای عدم رعایت قوانین کپی رایت مجازات هایی درنظر گرفته شده است، از جمله ماده ۲۳ قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان که مجازات نقض کپی رایت را شش ماه تا سه سال حبس تعیین نموده است و همچنین قانون نحوه ی مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیر مجاز می نمایند، ضمانت اجرای تکثیر بدون مجوز آثار را جبران خسارت مادی و جریمه نقدی از دو میلیون ریال تا بیست میلیون ریال در نظر گرفته است. از مصادیق مهم عدم رعایت قوانین کپی رایت ، تکثیر کتب و نشریات به قصد فروش یا بهره برداری مادی از طریق عکسبرداری یا راه های مشابه بدون اجازه ی صاحب حق یا اثر می باشد. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با اترس در ارتباط باشید.

همراه شما هستیم...

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند