چند نکته ی ضروری در تعیین تابعیت شرکت های تجاری

اشخاص حقوقی همانند اشخاص حقیقی دارای حقوق و تکالیفی هستند؛ چون به موجب قانون براشون شخصیت اعتبار شده. تابعیت یکی از نتایج شخصیت حقوقی شرکت هاست و بین اشخاص حقیقی و حقوقی مشترکه. تابعیت شرکت تعیین می کنه  مقررات حاکم بر شرکت تابع قانون چه کشوری باشه. در این نوشته که در بخش مطالب حقوقی وب سایت م که مقررات حاکم بر شرکت تابع قانون چه کشوری باشه. در این نوشته که در بخش مطالب حقوقی وب سایت مؤسسه حقوقی دادفران اترس قرار داره، به معیارهای تعیین تابعیت شرکت های تجاری و سپس امکان تغییر تابعیت شرکت های تجاری می پردازیم. برای آگاهی از تغییر تابعیت شرکت های تجاری این نوشته را از دست ندهید.

تعیین تابعیت شرکت های تجاری

معیار داشتن تابعیت ایرانی

بر اساس تابعیت میشه شرکت های تجاری را به شرکت های ایرانی و خارجی تقسیم کرد. در مورد معیار تعیین تابعیت شرکت های تجاری دو مقرره ی قانونی وجود داره که هر کدام معیار متفاوتی را ارائه دادن. در واقع بر اساس ماده ۱ قانون ثبت شرکتها، شرکتی که در ایران تشکیل و مرکز اصلی آن در ایران باشه، شرکت ایرانی محسوب میشه (یعنی جایی که مرکز امور اداری شرکت در آنجاست).

از طرفی ماده ماده ۵۹۱ قانون تجارت  بیان داشته؛ اشخاص حقوقی تابعیت مملکتی را دارند که اقامتگاه و مرکز اصلی شرکت در آنجاست. می بینیم بین این دو ماده تعارض وجود داره. در قانون تجارت شرط اقامت در یک کشور، برای مشخص کردن تابعیت شرکت ملاک قرار گرفته؛ در حالیکه در قانون ثبت شرکتها علاوه بر مرکز اصلی شرکت، باید شرکت در آنجا تشکیل شده باشه. نهایتا به نظر میرسه در مقام تعارض این دو قانون قانون مؤخر؛ یعنی قانون تجارت ملاک عمل قرار می گیره؛ زیرا بر اساس یک اصل حقوقی، قانونی که نسبت به قانون قبلی مؤخر تصویب شده باشه، ناسخ حکم قانون قبلی است.

اقامتگاه شرکت تجاری

تعریف اقامتگاه در قانون تجارت و قانون مدنی متفاوته و این مساله تعیین تابعیت شرکت های تجاری را با مشکل مواجه کرده. به موجب ماده ۱۰۰۲ قانون مدنی؛ اقامتگاه هر شخصی  محلی است که شخص در آنجا سکونت داشته و مرکز مهم امور او نیز در آنجا باشه. اگر محل سکونت ‌شخص غیر از مرکز مهم امور او باشه، مرکز امور او اقامتگاهش محسوب میشه. اقامتگاه اشخاص حقوقی مرکز عملیات آنها است. از طرفی مطابق ماده ۵۹۰ قانون تجارت؛ اقامتگاه شخص حقوقی محلی است که اداره شخص حقوقی در آنجاست. همانطور که می بینید قانون مدنی، معیار اقامتگاه را محل عملیات و قانون تجارت، محل اداره در نظر گرفته و این دو ماده قانونی ظاهرا متعارض هستند. برای مثال فرض کنید که یک شرکت تجاری با موضوع ساخت و ساز کشتی تشکیل میشه. دفتر شرکت و اداره آن تهرانه اما عملیات ساخت و ساز کشتی که موضوع فعالیت شرکته، در بندرعباسه.در این صورت، مطابق قانون تجارت، اقامتگاه این شرکت تهران و بر اساس قانون مدنی اقامتگاه شرکت، بندرعباسه.

برای رفع این تعارض و با جمع اختلاف دیدگاه هایی که بین حقوق دانان وجود داره؛ باید گفت؛ این دو ماده باهم قابل جمع اند. در صورتیکه بر این نظر باشیم که منظور از عملیات در قانون مدنی نیز عملیات اداری است، پس اقامتگاه شخص حقوقی من جمله شرکت تجاری، جاییه که اداره شرکت در آنجا قرار گرفته و عملیات اداری هم انجام می شه.

تعیین تابعیت شرکت های تجاری

استثنائات ملاک تعیین تا‌بعیت شرکت های تجاری ایرانی

بر خلاف معیارهای کلی تعیین تابعیت شرکت های تجاری که در بالا توضیح دادیم، برخی موارد هستند که تابعیت شرکت مطابق قانون خاصی مشخص شده و مقررات این قوانین در مورد معیار تابعیت مدنظر قرار میگیره که عبارتند از؛

  • تا‌بعیت بانک‌ها: تابعیت بانکها در قانون پولی و بانکی کشور، حکم خاصی داره. مطابق این قانون، بانک‌هایی که بیش از ۴۰ درصد از سهام آنها متعلق به اتباع و اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی باشد، بانک خارجی محسوب می‌شن. مطابق این ماده، معیار تعیین تابعیت بانک ها، تعلق سرمایه آن به اشخاص و تابعیت آن اشخاصه. درنتیجه اگر یک بانک در ایران تشکیل شده و مرکز اصلی اش هم ایران باشه، اما بیش از ۴۰ درصد سرمایه آن به خارجیان تعلق داشته باشه، تابعیت خارجی داشته و شرکت ایرانی محسوب نمیشه.
  • تابعیت شرکت های هواپیمایی: مطابق قانون خاص، اگر بیش از ۴۹ درصد از سهام این شرکت‌ها متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی باشد، شرکت خارجی به حساب میاد.
نکته ی مهم

تعیین تا‌بعیت شرکت های تجاری در روند ثبت یا انحلال قانونی شرکت نقش مهمی داره. چرا که مقررات مربوط به ثبت یا انحلال شرکت تجاری تابع قانون محل تابعیت شخص حقوقیه. به اضافه برخی موارد مثل حمایت‌های مالی، دیپلماتیک و معافیت‌های مالیاتی و… به تابعیت هر شرکت بر می‌گرده.

همراه شما هستیم...

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند