خدمات حقوقی اترس

در زمینه جرایم رایانه ای

 

همانگونه که فضای مجازی و سیستم های رایانه ای و بسترهای رسانه ای تغییرات مثبت در جوامع ایجاد نموده است، زمینه ساز وقوع جرایم متفاوتی از سوی تبهکاران است. فیشینگ، کلاهبرداری رایانه ای، نشر اکاذیب‌، افترا، تهمت و تهدید در بستر فضای رایانه ای یا رسانه ای، افشای اسرار خصوصی، جعل و استفاده از داده مجعول در سامانه های رایانه ای و سرقت رایانه ای بخشی از جرایمی است که در حوزه عملکرد این دپارتمان قرار میگیرد از سوی دیگر با توجه به گسترش کسب و کار های اینترنتی استارت آپ یا وقوع اختلاف فیمابین این کسب و کارها و همچنین فی مابین آن ها با مشتریان اجتناب ناپذیر است بر این مبنا موسسه حقوقی دادفران اترس اقدام به تشکیل تیمی از وکلای مجرب و متخصص در زمینه جرایم رایانه ای نموده تا بتواند نسبت به ارائه خدمات حقوقی درخصوص دعاوی در صلاحیت مراجع موجود در این زمینه اعم از شورای انتظامی نظام صنفی رایانه ای، اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی و دادسرا و دادگاه بپردازد.

همواره لزوم وجود مشاور حقوقی متخصص در حوزه جرایم رایانه ای برای بسیاری از کسب‌‌وکارها و اشخاص حقیقی احساس می‌شود. مشاور حقوقی جرائم رایانه ای می‌تواند با داشتن تخصص و دانش حقوقی، بسیاری از خطرات و چالش‌های جرایم اینترنتی را رفع و رجوع کند.

جرایم رایانه ای
جرایم رایانه ای

جرائم رایانه ای

چه جرایمی هستند؟

 

جرایم رایانه‌ای آن دسته از جرایم هستند که در بستر سایبری و مجازی و با استفاده از وسایل الکترونیکی انجام می‌شوند. این جرایم غالبا مصداقی از جرایم سنتی در جوامع هستند اما ممکن است تنها مختص فضای مجازی هم باشد. جرایمی مانند سرقت رایانه ای، جعل رایانه ای، کلاهبرداری، هک و اخلال در داده، شنود غیرمجاز، دسترسی غیرمجاز و… رایج‌ترین جرایم رایانه‌ای هستند.

جرائم رایانه‌ای ممکن است برای هر شخصی، اعم از حقیقی و حقوقی، و در هر مکان و زمانی اتفاق بیافتند. به همین خاطر لازم است تا کسب‌‌وکارهای مختلف، به ویژه کسب‌وکارهای اینترنتی، از خدمات مشاور حقوقی جرایم رایانه ای حداکثر استفاده را داشته باشند.

نقش مشاور حقوقی

جرائم رایانه ای در پیشگیری از جرایم چیست؟

 

مشاور حقوقی جرایم سایبری و رایانه ای شخصی است که می‌تواند از چند جهت به اشخاص و کسب و کارها کمک کند. دو مرحله اصلی که مشاور حقوقی جرایم رایانه‌ای قادر به خدمات‌رسانی است عبارتند از:

۱. پیشگیری از وقوع جرایم رایانه‌ای

۲. حل و فصل اختلافات ناشی از جرایم رایانه‌ای

یک مشاور حقوقی جرایم اینترنتی با احاطه و تسلط کامل بر قوانین و مقررات حقوق تجارت الکترونیکی، حقوق قضای مجازی، قانون جرایم رایانه‌ای و… قادر است تا تهدیدات بالقوه اینترنتی را از نظر حقوقی به حداقل برساند. به طور مثال ممکن اشخاصی با عدم آگاهی، اقداماتی در فضای مجازی انجام دهند که مصداق جرائم رایانه‌ای مانند نشر اکاذیب، توهین و افترا، جعل و… باشد. 

جرایم رایانه ای
جرایم رایانه ای
 

مشاور حقوقی جرایم اینترنتی می‌تواند تا حد بسیار زیادی به کسب‌وکارها آگاهی ‌بخشی کند و به طور مثال وبسایت‌ها، صفحات مجازی، تبلیغات محیطی یا مجازی و… را از جهت بروز جرایم رایانه‌ای رصد کند. نباید فراموش کرد که نمونه‌ها و مصادیق جرائم رایانه‌ای ممکن است از دایره شناخت اشخاص عادی جامعه بیرون باشد و بسیاری از اعمال و اقدامات از لحاظ حقوقی جرم محسوب بشود اما اشخاص نسبت به آن آگاهی نداشته باشند. علاوه بر نقش پیشگیرانه که ذکر شد، مشاور حقوقی جرایم رایانه ای می‌تواند هنگام وقوع جرایم اینترنتی نیز همراه کسب وکارها باشد.بروز جرایم سایبری ممکن است هم به شکلی باشد که یک کسب و کار آن را مرتکب شده باشد و هم به گونه‌ای رقم بخورد که خود کسب‌وکار قربانی و طعمه جرایم رایانه‌ای شود.

اترس با داشتن وکلای پایه یک دادگستری و مشاوران حقوقی متخصص در حوزه جرایم رایانه ای مشاوره حقوقی تخصصی ارائه می نماید و برای پیگیری دعاوی تخصصی جرائم رایانه‌ای خدمات متنوع، به صرفه، سریع و با کیفیتی را ارائه می نماید.

انواع جرایم رایانه ای و رسانه ای

 

جرائم رایانه ای مالی

حجم زیادی از دعاوی مربوط به جرم رایانه ای از نوع جرائم رایانه ای مالی می باشند که به صورت اخذ مال از افراد به طرق نامشروع و غیرفانونی اتفاق می افتند که انواع مختلفی از آن در دعاوی مختلف مطرح شده اند از جمله: سایت های مربوط به شرط بندی، ایجاد شرکت های هرمی و یا شرکت های موهوم، اخذ اخاذی، کلاهبرداری های اینترنتی و مواردی از این قبیل که هر ساله تعداد بسیاری از پرونده های مطروحه در دادگاهها را به خود اختصاص می دهد که لزوم استفاده و حضور یک وکیل جرایم رایانه ای مجرب و متخصص یک ضرورت و الزامی است.

جرائم رایانه ای غیر مالی ، انتشار فیلم و عکس دیگران در فضای مجازی

نوع دیگر جرایم رایانه ای، جرائم غیر مالی می باشند که همواره تبعات بسیار سوئی را برای شاکی به همراه داشته است. جرائمی از قبیل نقض حریم خصوصی اشخاص، انتشار فیلم و تصاویر شخصی آن ها، نشر اکاذیب، توهین و فحاشی به اشخاص، نشر فیلم های مستهجن و خلاف عفت عمومی که مواردی از این دست را شامل می شود.

جرایم رایانه ای

اترس بهترین وکلا، مشاوران حقوقی و قضائی را برای رفع چالش ­ها، دغدغه­ ها و نیاز های حقوقی شما عزیزان در مسیر دعاوی جرایم سایبری در اختیار دارد و آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی تخصصی به شما همراهان گرامی می باشد.