نحوه دریافت مهریه از طریق دادگاه

نحوه دریافت مهریه

نحوه دریافت مهریه در حال حاضر از دو راه امکان پذیر است.

۱ . مراجعه به دادگاه خانواده

۲ . مراجعه به اجرای ثبت

در ادامه این نوشتار که توسط وکیل متخصص مهریه تهیه گشته به توضیح هر یک از این روش های دریافت مهریه می پردازیم:

 

 

نحوه دریافت مهریه از طریق مراجعه به دادگاه خانواده

برای دریافت مهریه از طریق دادگاه لازم است زن درخواست خود را از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت کند. بعد از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل جلسه دادگاه و در صورتی که شوهر قبلا مهریه زن را پرداخت نکرده باشد دادگاه رای به پرداخت مهریه به صورت یک جا به نفع زن می دهد.

چه هنگام طلاق توافقی و چه هنگام طلاق به درخواست زن در صورتی که مرد مهریه را پرداخت نکند زن درخواست صدور اجراییه می دهد پس از گذشت ۱۲ روز از اینکه اجرائیه صادر شد پرونده به اجرای احکام فرستاده می شود.

در اجرای احکام اول بررسی می شود که آیا شوهر مالی که از آن امکان وصول مهریه باشد دارد یا خیر . در صورتی وجود اموال، زن می تواند آن هارا توقیف کند و در صورتی که هیچ مالی به نام او نباشد می تواند  با توجه به ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی حکم جلب شوهر را بگیرد.

در مقابل شوهر می تواند تقاضای اعسار  از پرداخت مهریه را داشته باشد. در صورتی که اعسار یا همان ناتوانی او از پرداخت مهریه در دادگاه ثابت شود رای به پرداخت مهریه به صورت اقساط داده می شود.

میزان اقساط با توجه به وضعیت مالی شوهر تعیین می گردد. پس از آن هر گاه یکی از اقساط پرداخت مهریه پرداخت نشود زن می تواند از اجرای احکام حکم جلب شوهر را درخواست کند.

ذکر این نکته برای نحوه دریافت مهریه مهم است که مطابق بخش نامه قوه قضاییه در مورد مهریه پیش از طرح دادخواست ، می بایست ،مهریه در اداره اجرای ثبت سازمان ثبت پیگیری شود و در صورتیکه مرد مال کافی را نداشت ،آن وقت زن می تواند از طریق دادگاه مهریه خود را مطالبه کند.

 

طرح دعوای اعسار از پرداخت مهریه توسط شوهر

همانطور که گفتیم شوهر می تواند در مقابل دعوای مطالبه مهریه دادخواست اعسار به دادگاه ارسال کند. بر اساس قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی شوهر می تواند با معرفی دو نفر شاهد که از وضعیت معیشت و مبلغ مهریه اطلاع کافی دارند دادگاه را متقاعد نماید که مبلغ مهریه به صورت اقساطی  پرداخت شود. بعد از اثبات اعسار شوهر توسط دادگاه، دادگاه مبلغی را به عنوان پیش پرداخت و مبلغی را متناسب با شرایط مالی مرد به عنوان اقساط مهریه در رای خود مشخص می کند.

نکته مهم این است که اگر بعد از اثبات اعسار و عدم توانایی مالی در پرداخت مهریه، مشخص شود مرد توانایی مالی پرداخت مهریه را داشته یا در حال حاضر این توانایی را به دست آورده است،

زن می تواند از دادگاه بخواهد با توجه به شرایط جدید مالی شوهر، مبلغ اقساط مهریه بیشتر شود. در مقابل مرد هم می تواند در صورتی که توانایی مالی او به هر علت کمتر از زمان صدور حکم اعسار باشد از دادگاه تقاضا کند مبلغ اقساط مهریه کمتر شود.

در خصوص مراجعه همزمان زن به دادگاه و اجرای ثبت باید گفت زن نمی تواند کل مهریه را همزمان از دادگاه و اجرای ثبت درخواست کند  اما می تواند قسمتی از مهریه را از دادگاه و قسمت دیگری را از اجرای ثبت پیگیری کند.

 

برای دریافت مشاوره حقوقی طلاق توافقی با ما در تماس باشید

نحوه دریافت مهریه اجرای ثبت

 

 

توقیف اموال شوهر

یک سوال مهمی که جهت نحوه دریافت مهریه پرسیده میشود آن است که :

آیا امکان توقیف اموال شوهر قبل از ارسال پرونده به اجرای احکام وجود دارد؟

زن می تواند برای این که از انتقال و مخفی نمودن اموال توسط شوهر جلوگیری کند دادخواست تامین خواسته به دادگاه ارسال کند.

زن با توجه به این که دعوای مهریه بر اساس سند ازدواج است بر اساس ماده ۱۰۸ قانون آیین دادرسی مدنی می تواند در خواست تامین خواسته از کلیه اموال شوهر را داشته باشد و دادگاه باید این دادخواست را قبول کند. دادگاه تصمیم خود را به شوهر ابلاغ می کند و او ۱۰ روز وقت دارد به این تصمیم اعتراض کند.

بعضی از اموال مرد قابل توقیف نمی باشد که به آن مستثنیات دین گفته می شود. مانند پول پیش خانه، محل سکونت در صورتی که در حد نیاز و شان او باشد، ابزار کار، وسایل اولیه و مورد نیاز زندگی به هیچ عنوان قابل توقیف نمی باشد.

مرد می تواند به جای اموالی که زن از او توقیف کرده است پول یا اوراق بهادر (برابر با ارزش مالی که توقیف شده) در صندوق دادگستری بگذارد و مال توقیف شده را آزاد نماید.

همچنین می تواند مالی که توقیف شده را با مال دیگری که از نظر قیمت و امکان فروش همانند مال توقیف شده باشد جا به جا کند.

 

نحوه دریافت مهریه از طریق مراجعه به اجرای ثبت

یکی دیگر از راه ها و نحوه دریافت مهریه از شوهر مراجعه به اجرای ثبت اسناد رسمی می باشد. در این روش زن باید قباله ازدواج خود را به دفترخانه ای که عقد در آن جا صورت گرفته است تحویل دهد و از آن دفترخانه تقاضای صدور اجراییه کند.

البته این در موردی است که مهریه اموالی مانند سکه، طلا یا وجه رایج باشد؛ در صورتی که مهریه ملک یا زمین باشد زن باید به دفترخانه اسناد رسمی که سند آن ملک یا زمین را تنطیم کرده است مراجعه کند و از آن مرجع صدور اجراییه را درخواست کند.

بعد از صدور اجرائیه به اداره ثبت مراجعه می کند و پرداخت مهریه را از اداره ثبت پیگیری می کند.

 

توقیف ملک برای مهریه در اجرای ثبت

در اجرای ثبت برای وصول مهریه اموال شوهر مانند ا ماشین، خط تلفن، ملک و زمین به شرط آنکه از مستثنیات دین نباشد توقیف  می شود.

نکته ای که در این روش نحوه دریافت مهریه وجود دارد این است که اگر مهریه ملک یا زمین باشد و در دفتر املاک اداره ثبت سابقه ثبتی نداشته باشد در این مورد امکان صدور اجراییه وجود ندارد .

لازم به ذکر است در صورتی که زن پرداخت مهریه را از اداره ثبت پیگیری کند باید هزینه های اجرایی یا همان نیم عشر دولتی را خودش پرداخت کند در صورتی که در روش اول یعنی وصول مهریه از روش مراجعه به دادگاه هزینه های اجرایی توسط شوهر پرداخت می شود.

 

مشاوره حقوقی دریافت مهریه

چنانچه که نیاز به مشاوره حقوقی مهریه دارید از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشد.

در این مقاله نحوه دریافت مهریه را خدمت شما عزیزان توضیح دادیم ،امید است که مطالب فوق مفید واقع شده باشد.

آگاهی شما از قوانین و نحوه اجرای آن سبب کاهش ریسک های حقوقی خواهد شد.

 

نویسنده : سرکار خانم وکیل زهرا ایرانپور ،  وکیل پایه یک دادگستری

دپارتمان امور خانواده اترس متشکل از وکلای متخصص خانواده میباشد ، که راهنمای شما در خصوص قوانین خانواده خواهند بود

 

اترس همراهی قابل اتکا

 

برچسب های مرتبط

 

تهیه شده در دپارتمان امور خانواده موسسه حقوقی اترس

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند