قرارداد محرمانگی؛ چگونه راز و رمز های کاری، تجاری و علمی خود را محافظت کنیم؟

اگر شرکت یا استارتاپی هستید که قصد استخدام نیروی کار دارید ولی احتمال می دهید که کارمندان حین خدمت یا بعد از خروج از شرکت، اسرار تجاری آن را فاش کنند. اگر ایده ای در سر دارید که برای پرورش آن نیاز به همفکری با صاحب نظران دارید ولی از طرفی ترس فاش شدن آن شما را رها نمی کند ، اگر قصد جذب سرمایه گذار دارید و او از شما اطلاعاتی را درخواست میکند که حاصل یک عمر زحمت شماست و از طرفی در شروع همکاری شناخت کاملی نسبت به او ندارید. اگر اختراعی را مشترکا با شخصی ساخته اید و قصد ثبت آن را دارید و نگران این هستید که قبل از ثبت اختراع ، شریکتان آن را فاش کند. حتما برای خواندن این مقاله زمان بگذارید تا با قراردادی به عنوان قرارداد محرمانگی، دغدغه شما را رفع نماییم.

قرارداد محرمانگی (NDA) قراردادی کاربردی است که در آن ، یک طرف یا هر دو شخص امضا کننده تعهد مینمایند که یک یا چند اطلاعات محرمانه را محافظت کرده و فاش نکنند. این قرارداد به نوعی دوراندیشی و اطمینان خاطر طرفین محسوب میشود تا با خیال آسوده همکاری را شروع کرده و ادامه دهند. 

قرارداد محرمانگی

قرارداد محرمانگی (NDA) قراردادی کاربردی است که در آن ، یک طرف یا هر دو شخص امضا کننده تعهد مینمایند که یک یا چند اطلاعات محرمانه را محافظت کرده و فاش نکنند

ضرورت وجود قرارداد محرمانگی در عصر کنونی بیش از پیش حس می شود؛ چراکه با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و گسترش ابزارهای ارتباطی؛ اسرار شغلی ، حکومتی و تجاری مسیر سختی را برای پنهان ماندن طی می کنند و این مسیر هر روز ناهموارتر نیز خواهد شد.

البته که ضرورتی ندارد این تعهد به حفاظت اطلاعات ، حتما در یک قرارداد جداگانه باشد. شما می توانید مفاد  قرارداد محرمانگی را در ادامه قرارداد اصلی (قرارداد استخدام ، شراکت ، سرمایه گذاری و…) بنویسید و امضا کنید. اما اگر دامنه اسرار شما به قدری گسترده است که قراردادی مجزا می طلبد یا اینکه حساسیت و محرمانگی اطلاعات از درجه بالایی برخوردار هستند ، وجود یک قرارداد محرمانگی مفصل می تواند کمک رسان اطلاعات شما باشد.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که صرف درج تعهد به عدم افشای اطلاعات بدون درنظر گرفتن ضمانت اجرایی مناسب ، برای دور ماندن از ریسک احتمالی فایده ای نخواهد داشت! یادتان باشد بعد از نوشتن هر تعهد ، یک ضمانت اجرای مناسب هم در کنارش بنویسید. در غیر اینصورت چنانچه متعهد آن راز را فاش کند، اثبات معادل ریالی خسارت تجاری یا معنوی ای که به شما وارد شده است ، عملاً بسیار سخت و شاید ناممکن خواهد بود. حال در خصوص قرارداد محرمانگی ما یک قدم جلوتر می رویم و توصیه می کنیم که ضمانت اجرا را به حدی سنگین (و در عین حال معقول) درنظر بگیرید که فکر نقض قرارداد هم به ذهن طرف مقابل خطور نکند!!! چون موضوع تعهد شما نه ملک و پول بلکه دارایی فکری است که ارزشی چند برابر دارد و حاصل زحمات چندین ساله ی شماست که می تواند ثروت و اعتبار کلانی را برای شما به ارمغان بیاورد.

اگر بخواهم یک نکته اساسی و سرنوشت ساز دیگر را با شما درمیان بگذارم ، لزوم درج تمام مصادیق رازهایی است که به نظر شما باید محفوظ بماند. در این مورد دست شما حسابی باز است و با خیال راحت می توانید مصداق تعیین کنید چون قانون به شخص شما سپرده است! از این نکته غافل نشوید و ریز به ریز مصادیق را درج نمایید وگرنه در آینده با نقض قرارداد بعد از فاش شدن اطلاعات توسط شریک خود، وقتی با خیالی آسوده برای گرفتن خسارت در دادگاه طرح دعوی می کنید، باید منتظر دفاع شخص متخلف باشید که بگوید این موارد به عنوان اطلاعات محرمانه بین ما نبوده! و این شما هستید که باید محرمانه بودن آن را ثابت کنید، چگونه؟ با تصریح در قرارداد محرمانگی ! در غیر این صورت مدرکی برای ادعای خود ندارید و نه تنها اطلاعات سری شما فاش شده و به دست رقیب افتاده بلکه هیچ خسارتی هم به شما تعلق نگرفته است!!!

هرچند وجود یک قرارداد محکم و کامل می تواند رقیب کاری شما را از هرگونه سوءاستفاده منع کند، اما اجازه دهید در آخر یک حرف مهم دیگر را با شما درمیان بگذارم؛ حتی با وجود این قرارداد محرمانگی هم خیالتان صددرصد راحت نباشد چون واقعیت این است که کمتر قراردادی وجود دارد که نقض نشده باشد!!! که اگر غیر از این بود دادگاه ها با این حجم از پرونده مواجه نبودند. مروری بر تبعات نقض تعهدات قراردادی

بنابراین با داشتن این قرارداد محرمانگی همواره مسیر سوء استفاده طرف مقابل را سخت کنید و محکم کاری های لازم را انجام دهید و نکته مهم تر اینکه، سعی کنید تا جایی که می توانید درمواردی که واقعا ضرورت ندارد که طرف قرارداد همه جزییات را بداند، از ارائه اطلاعات کلی و مبهم استفاده کنید و صرفا نتیجه و کاربرد آن دانش فنی و یا راز تجاری خود را برای او عنوان کنید. شما می توانید با ارائه ی یک توصیف مفصل از نتیجه ایده، دانش فنی و اختراع خود نزد رقیب تجاری و توضیح اینکه اجرای این ایده چه نتایج مثبتی خواهد داشت و چه مشکلاتی را در حوزه یک استارتاپ رفع می کند، حواس رقیب را از جزییات و فوت و فن های موجود پرت کنید!

 

 

همراه شما هستیم...

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند