اعاده اعتبار تاجر ورشکسته

 از مشکلاتی که ممکنه برای هر تاجری در مدت فعالیت تجاری اش پیش بیاد، ورشکستگی است. ورشکستگی میتونه به دلیل عدم توانایی و مهارت تاجر، عدم تجربه ی تاجر، اوضاع اقتصادی  و… باشه. با ورشکستگی تاجر، اعتبار و سرمایه ی او از بین میره به صورتی که قادر به پرداخت تمام دیونش نیست. در نتیجه افراد اعتمادشون نسبت به برقراری معامله با تاجر از بین میره. اعاده ی اعتبار، فرصتیه که قانون به تاجر داده تا به موجب حکم دادگاه اعتبار از دست رفته اش را برگردونه و بتونه دوباره فعالیت تجارتی داشته باشه. در این نوشتار که در بخش مطالب حقوقی مؤسسه حقوقی دادفران اترس منتشر شده؛ شما میتونید شرایط اعاده اعتبار تاجر ورشکسته ، انواع اعاده اعتبار و اینکه قابلیت اعتراض داره یا نه و… را به صورت کامل ملاحظه کنید.

 جالبه بدونید!

اعاده ی اعتبارهم برای اشخاص حقیقی (علی) و هم برای اشخاص حقوقی (شرکت) قابل اجراست. هرچند که قانون صراحتا در مورد اعاده ی اعتبار اشخاص حقوقی صحبتی نکرده.

اعاده اعتبار تاجر ورشکسته

انواع اعاده ی اعتبار تاجر ورشکسته

  • اعاده اعتبار حقی (واقعی)

این نوع اعاده اعتبار تاجر ورشکسته زمانی است که تاجر ورشکسته کلیه ی بدهی های خود را پرداخت کرده باشه. در واقع تاجر با پرداخت تمام قروض خود، صلاحیت و حسن نیت خودش را ثابت و مجددا اعتماد مردم را جلب کرده. بنابراین شایسته ی تجارت کردن است (مستفاد از ماده ۵۶۱ قانون تجارت).

  • اعاده اعتبار قانونی (حکمی)

این نوع اعاده اعتبار تاجر ورشکسته در حالتی اتفاق میفته که با اینکه تاجر کلیه دیون خودش را پرداخت نکرده، ولی قانون با شرایطی بهش حق داده که بتونه تقاضای اعاده ی اعتبار کنه (مستفاد از ماده ۵۶۵ قانون تجارت). شرایط اعاده اعتبار قانونی عبارتند از:

  1. پنج سال از تاریخ اعلان ورشکستگی گذشته باشه.
  2. تاجر در این مدت ۵ سال به ردستی عمل کرده باشه.
  3. یکی از این سه شرط هم محقق شده باشه: یا اینکه به تعهدات قراردادی اش که به موجب قرارداد ارفاقی با طلبکارانش منعقد کرده، عمل کرده باشه. یا اینکه کلیه ی طلبکاران از دریافت طلبشون صرف نظر کرده باشن. یا اینکه همه ی طلبکاران به اعاده ی اعتبار او بدون اینکه طلبشون رو ببخشن، رضایت داده باشن.
اعاده اعتبار تاجر ورشکسته

دادخواست اعاده ی اعتبار

تاجر دادخواست اعاده اعتبار را به دادگاهی تقدیم می کنه که حکم ورشکستگی را صادر کرده. دادگاه درخواست تاجر را ظرف مدت یک ماه آگهی می کنه تا طلبکارانی که طلب خودشون را از تاجر دریافت نکردن، این فرصت را داشته باشن که به درخواست تاجر اعتراض کنند. بعد از این دادگاه شرایط را بررسی میکنه و به درخواست تاجر رسیدگی می کنه و آن را رد یا می پذیره.

نکته ی مهم : تاجری که به ورشکستگی به تقلب محکوم شده، نمی تونه اعاده اعتبار کنه. مگر اینکه مجازتش را تحمل کرده یا اینکه مورد عفو قرار گرفته باشه. به علاوه از اعلام ختم عملیات ورشکستگی هم ۵ سال گذشته باشه و تمام قروض خود را پرداخت کرده باشه. تاجری که به ورشکستگی به تقصیر محکوم شده، برای اعاده اعتبار شرایط بالا در موردش اجرا میشه. با این تفاوت که مدت زمان بالا ۴ سال است.

جالبه بدونید!

یک استثنا برای شرکای ضامن شرکت ها در نظر گرفته شده. با این توضیح که اگر در یک شرکت ورشکسته، شریک ضامن ورشکسته اعلام بشه، از او صرفا با اثبات پرداخت تمام دیونش، درخواست اعاده اعتبار پذیرفته میشه (مستفاد از ماده ۵۶۳ قانون تجارت). در واقع قانونگذار یک مسئولیت سنگین برای شرکای ضامن در نظر گرفته. دلیلش هم اینه که این افراد شریک ضامن هستند؛ یعنی مسئولیت پرداخت تمام دیون را دارند. پس منطقی و عقلانیه که تنها در صورتی می تونن صلاحیت تجارت دوباره را داشته باشن که حسن نیت خود را در پرداخت قروض ثابت کرده باشن. اثبات حسن نیت هم جز با پرداخت تمام قروض ممکن نیست.

قابلیت اعتراض حکم دادگاه

حکم دادگاه در مورد اعاده اعتبار تاجر ورشکسته قابل اعتراضه. این حق اعتراض برای تاجر، دادستان و طلبکاران تاجر وجود داره. مهلت تجدید نظر برای اشخاص مقیم ایران، ۲۰ روز و برای اشخاص مقیم خارج از کشور دو ماه از تاریخ ابلاغ یا انقضای مهلت واخواهی است.

همراه شما هستیم...

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند