انفساخ در معامله و قرارداد چیست

انفساخ در معامله چیست؟

انفساخ معامله : قراردادهایی که میان افراد منعقد میشود ممکن است که به دلایل مختلف پایان پذیرد.

این پایان یافتن قراردادها ممکن است به دلیل انجام تعهدات از سوی طرفین عقد باشد و یا ممکن است به دلایل مختلف، عقد پیش از انجام تعهدات منحل گردد.

 

معنی انفساخ در حقوق

انفساخ در لغت به معنای به هم خوردن است که اصطلاح حقوقی آن چندان هم از معنی لغوی دور نمیباشد. در حقوق انفساخ به حالتی گفته میشود که عقد به دلایلی خارج از اراده طرفین و به صورت خود به خود منحل شود.

 

بیشتر بدانیم : تفاوت اقاله قرارداد با فسخ قرارداد

 

دلایل انفساخ معامله

این انفساخ ممکن است به دلیل حکم قانون صورت بگیرد. برای مثال تمام عقود جایز که در قانون مدنی نامبرده شده اند اگر هریک از طرفین آن به جنون سفه دچار شوند یا فوت نمایند قرارداد به صورت خودکار و قهری منفسخ میشود و حتی اگر طرفین بخواهند عقد را ادامه دهند امکان پذیر نمیباشد.

مورد دوم این است که طرفین در ابتدای انعقاد قرارداد با توافق یکدیگر شرطی ضمن عقد در نظر میگیرند که در صورت حادث شدن شرایط آن عقد منفسخ گردد.

برای مثال یکی از شروطی که در پرونده ها و دعاوی حقوقی مشکلات زیادی ایجاد میکند تاخیر در تسلیم مبیع میباشد که برخی ها در قرارداد بیع قید میکنند که اگر مبیع با تاخیر تسلیم شد عقد منحل و منفسخ گردد.

گاهی هم طرفین زمان انعقاد شرطی برای فسخ در نظر میگیرند که در صورت بروز یک اتفاق خارج از اراده طرفین عقد منفسخ گردد.

 

بیستر بدانیم : اسقاط کافه خیارات در حقوق به چه معنا است

تفاوت بین فسخ و انفساخ قرارداد

 

تفاوت بین فسخ و انفساخ قرارداد چیست؟

فسخ بر خلاف انفساخ که در بالا به صورت کامل انواع آنرا بیان کردیم پایان دادن به قرارداد توسط یکی از طرفین یا شخص ثالثی که صلاحیت این کار را داشته باشد است و به صورت ارادی انجام میپذیرد.

گاهی قانون در صورت بروز یک اتفاق حق فسخی برای یکی از طرفین در نظر میگیرد که دارنده آن حق میتواند به صورت ارادی و در صورت تمایل به آن قرارداد پایان بخشد.

در عقود جایز نیز هر یک از طرفین حق فسخ برای آنها پیش بینی شده است که اگر این حق محدود نگردد هر زمان که اراده نمایند میتوانند عقد را فسخ کنند.

حالت سوم هم پیش بینی حق فسخ برای هر یک از طرفین یا شخص ثالث در ضمن عقد میباشد که مانند موارد پیشین میتوانند از آن استفاده نمایند. با همه این توضیحات بیشترین وجه افتراقی که میان انفساخ و فسخ دیده میشود همان ارادی بودن حق فسخ و غیر ارادی یا قهری بودن انفساخ میباشد.

سخن آخر

در این نوشتار مفهوم انفساخ در معامله و قرارداد خدمتتان توضیح داده شد.

در آخر میتوان گفت علاوه بر راه هایی که در بالا توضیح داده شد، راه های دیگری نیز وجود دارد تا بتوان به یک قرارداد پایان بخشید.

اما زمانی که میخواهید برای منحل کردن یک قرارداد اقدام کنید بهتر است در ابتدا تصمیم خود را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن باشید بهترین راه پایان دادن به قرارداد است و سپس با یکی از وکلای دادگستری مشورت نمایید تا با ارائه بهترین راهکارها شما را برای فسخ قرارداد به نحوی که کمترین ضرر و زیان برای شما متصور باشد راهنمایی کند.

موسسه حقوقی اترس

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند