خسارت تاخیر تادیه ضامن تاجر

ممنوعیت اخذ خسارت تاخیر تادیه از ضامن تاجر ورشکسته

خسارت تاخیر تادیه ضامن: یکی از مهمترین دغدغه های هر فرد ضامن، اشراف به میزان مسئولیتی است که به عهده گرفته است. با توجه به اینکه امروزه داشتن ضامن معتبر در بسیاری از امور روزمره، از جمله اخذ تسهیلات بانکی و نقل و انتقالات اسناد تجاری، شرط مهم و حیاتی به شمار می رود، بنابراین بر هر ضامن لازم و ضروریست که به حدود و ثغور مسئولیت های خود اگاه باشد.

در این مقاله میخواهیم به یکی از مسئولیت های فرد ضامن به نام اخذ خسارت تاخیر تادیه از سوی طرف مقابل اشاره کنیم

مسئولیت ضامن شخص ورشکسته چه میزان است ؟

درباره خسارت تاخیر تادیه ضامن باید گفت که : یکی از باورهای رایج و اشتباهی که در مورد ضمانت وجود دارد این است که شخص ضامن، تصور می کند که صرفا نسبت به اصل دین تعهد دارد و در مورد سایر خسارت های احتمالی فاقد مسئولیت است.

در حالیکه به هر اندازه که مضمون عنه شما مسئولیت داشته باشد، شما نیز بعنوان ضامن در قبال فرد ثالث دارای مسئولیت خواهید بود. برای مثال، یکی از مواردی که از طرف ضامن نادیده گرفته میشود، ضمانت در اخذ خسارت تاخیر تأدیه است،

با این توضیح که اگر مضمون عنه شما یک وام ۵۰ میلیون تومانی اخذ کرده باشد و نسبت به پرداخت اقساط آن وام اقدامی نکرده باشد، شما بعنوان ضامن،  هم مسئول بازپرداخت اقساط آن وام هستید و هم مسئول پرداخت خسارت تاخیر تأدیه احتمالی که به آن وام تعلق می گیرد. با این حال همانطور که توضیح داده شد، مسئولیت ضامن بستگی به مسئول شناخته شدن مضمون عنه دارد.

آگاهی بیشتر : ویژگی وکیل متخصص خسارت  چیست

خسارت تاخیر تادیه ضامن تاجر ورشکسته

در صورت نیاز به آگاهی بیشتر در خصوص خسارت تاخیر تادیه ضامن می توانید با وکلای امور شرکت های تجاری مشورت کنید.

همچنین مقاله ایی مفید در خصوص نقض تعهدات قرارداد آماده نموده ایم که مطالعه آن توصیه میشود

طبق رأی وحدت رویه ای که اخیرا توسط دیوان عالی کشور صادر شده، مسئولیت ضامن در هر حال نمی تواند بیشتر از مسئولیت مضمون عنه باشد.

هر چند رای اضطراری دیوان، صرفا در خصوص ممنوعیت اخذ خسارت تاخیر تأدیه از ضامن تاجر ورشکسته بعد از تاریخ توقف است، اما ضابطه ای بدست می دهد که در تمامی مواردی که مضمون عنه مبرا از مسئولیت شناخته میشود، از جمله ایرادات قابل استناد در اسناد تجاری و اخذ خسارت تاخیر تأدیه از سوی طرف مقابل، ضامن نیز به تأسی و تبعیت از مضمون عنه فاقد هرگونه مسئولیتی خواهد بود.

 

برچسب های مرتبط

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند