دعاوی قراردادها در حقوق

دعاوی قراردادها در حقوق به چه معناست؟

دعاوی قراردادها : انجام تعهدات قراردادی و الزام به رعایت آن‌ها یک اصل حقوقی در سراسر جهان است. زندگی اجتماعی شرایطی فراهم کرده است که نیازهای اجتماعی میان افراد باعث می‌شود قراردادهایی برای رفع انواع وابستگی‌ها منعقد شود.

طرفین قرارداد برای جلوگیری از دعاوی قراردادها بایستی به مفاد آن عمل کنند. طرفین بر اساس این قراردادها نسبت به یکدیگر حقوق و تکالیف مشخصی دارند که عدم اجرای تعهدات قرارداد باعث طرح دعاوی قراردادها در دادگاه‌ها و مراجع صالحه می‌‌شود.

دعاوی قراردادها چیست؟ دعاوی ناشی از قرارداد

طرح دعوا و مطالبه حقوق زمانی مطرح می‌شود که نارضایتی بین طرفین قرارداد حاصل شود. همچنین در انعقاد قرارداد بایستی مفاد توافق طرفین، مطابق نظم عمومی و قوانین آمره باشد.

به همین دلیل است که قانون‌گذار برای ایجاد امنیت کسب‌وکارها و همچنین برقراری مصالح اجتماعی و رونق تجاری و جلوگیری از دعاوی قراردادها قانون و مقررات خاصی را وضع کرده است.

در مواردی که بر اساس توافقات قراردادی شخصی متعهد به انجام و یا عدم انجام کاری است و از آن تخلف می کند ، طرف مقابل می تواند الزام او را از دادگاه بخواهد .

 

بیشتر بدانیم : انفساخ در معامله به چه معنا است

دعاوی ناشی از قرارداد شفاهی

دعوای ناشی از قرارداد شفاهی

برخلاف تصور عمومی که قرارداد را فقط قرارداد کتبی می داند ، قرارداد شامل ، قرارداد کتبی و قرارداد شفاهی می شود.

بنابراین اگر شما به کمک سایر دلایل مثل شاهد ، صدای ضبط  شده ، پیام تلفنی ثابت کنید که شخصی به صورت شفاهی تعهدی به شما داده است ، میتوانید ، او را به انجام آن الزام کنید. بنابراین یکی از انواع دعاوی قراردادی ، از قراردادهای شفاهی ناشی می شود .

مخاطبان موسسه حقوقی اترس میدانند که وکلی متخصص دعاوی حقوقی   چه میزانی بر مکتوب کردن توافقات تاکید دارند چرا که تعهد شفاهی ممکن است هیچگاه در دادگاه به اثبات نرسد و حقی که اثبات نشود ،گویی وجود ندارد.

راه های پیش گیری از دعاوی قرارداد ها

احراز شرایط اساسی صحت قراردادها در زمان عقد قرارداد بین طرفین الزامی است.(از جمله اینکه طرف مقابل قرارداد عاقل و بالغ باشد و قصد و رضایت معامله داشته باشد .)

برای جلوگیری از دعاوی ناشی از قراردادها خوب است که در زمان عقد قرارداد از یک وکیل متخصص قرارداد یا مشاوره قراردادی کمک بگیرید.

چراکه بسیاری از افراد درباره قواعد و مقررات نگارش قرارداد، اصول قراردادنویسی، مفاد قراردادها و… آگاهی ندارند و این امر باعث پایمال شدن حقوق و عدم تحقق اهداف می‌‍شود و از همه مهمتر در خیلی موارد ، افراد چیزی را که توافق می کنند ، امضا نمی کنند و در روز اختلاف دادگاه به آن چیزی که نوشته شده است و طرفین امضا کرده اند توجه می کند و بر اساس آن رای صادر می کند .

بنابراین حضور وکیل در جلسه قرارداد تضمین کننده این است که نهایتا آن چیزی نگارش می شود که مورد توافق طرفین بوده است.

به یک مشاور حقوقی مراجعه کنید و از تجربیات و مهارت‌های لازمی که باید بدانید، اطلاعات به دست آورید.

با مراجعه به یک مشاور حقوقی متخصص می‌توانید به‌راحتی از بروز دعاوی احتمالی در آینده جلوگیری کنید و معامله خوبی داشته باشید.خیلی از توافقات از جمله نحوه پرداختی های قرارداد ،تقدم و تاخر تعهدات بهتر است بر اساس تجربیات وکیل متخصص توافق شود .

 

بیشتر بدانیم : فسخ بهتر است یا اقاله قرارداد

راه های پیش گیری از دعوا در قرارداد

 

۸ نکته ای که مانع دعوای ناشی از قرارداد ها می شود

برای اینکه بتوانید دعاوی را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید باید یک سری از موارد مهم و کاربردی را مدنظر داشته باشید تا از عدم احقاق حق خود جلوگیری کنید. ده مورد اساسی در این زمینه عبارت‌اند از:

احراز رضایت و قصد طرفین معامله

احراز اهلیت داشتن طرفین معامله

احراز مشروعیت جهت معامله

مشخص‌سازی شرایط و موضوع قرارداد مورد معامله

تعیین زمان قرارداد و موعد انجام آن

تعیین روش پرداخت مبلغ قراردادها مثلا از طریق درج مشخصات چک

تعیین محلی برای اجرای تعهدات و تنظیم قراردادها

تعیین تعهدات توافق شده بین طرفین و چگونگی انجام آن

مشخص کردن نحوه محاسبه خسارات (وجه‌التزام) و مشخص‌کردن ضمانت اجرا

تعیین حق فسخ ناشی از تخلف از اجرای قراردادها

همراهان گرامی چنانچه نیاز به مشاوره حقوقی حق فسخ در قرارداد دارید از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

در هر قراردادی طرفین ملزم هستند که شروطی را برای معامله خود قید کنند. این شروط باید به‌نحوی باشند که از تقلب در معامله و تدلیس و نیرنگ جلوگیری کنند.

همچنین اینکه خریدار چگونه و به چه نحوی باید نسبت به پرداخت مبلغ قرارداد اقدام کند نیز از شرایط مهمی است که باید در قرارداد ذکر شود.

در عقود معوض هر فرد دارای تعهداتی است که طبق آن تعهدات باید طرفین قرارداد شرایطی را ایجاد کنند که معامله صورت بپذیرد.

شروط باعث می‌شوند تا بعدها نواقصی در جریان کار ایجاد نشود. همچنین مشخص کردن شیوه پرداخت نیز بخشی از شروط ضمن عقد قرارداد محسوب می‌شود که نیازمند توافق و تکمیل قرارداد است.

 

با خدمات تخصصی اترس بیشتر آشنا شویم : داوری و حل و فصل اختلافات در قراردادها و معاملات

نکات مهم در دعاوی قراردادها

اهمیت حضور وکیل هنگام تنظیم قرارداد

همان‌طور که خواندید، دعاوی قراردادها اغلب برای افرادی حاصل می‌شود که دیدگاهی نسبت به بستن یک قرارداد استاندارد ندارند و از خدمات مشاوره یک وکیل متخصص قرارداد هم کمک نمی‌گیرند.

این افراد اغلب درگیر پیچ‌وخم‌های موجود می‌شوند و ممکن است موانعی جدی بر سر راهشان قرار بگیرد که به‌راحتی قابل حل نباشند.

بهترین راه‌حل موجود کمک از یک مشاور قراردادی یا وکیل قراردادی است. استفاده از مشاوره و مهارت افرادی که در این زمینه تخصص و مهارت لازم را دارند باعث می‌شود تا بسیاری از موانع و مشکلات احتمالی از سر راه شما کنار گذاشته شود و بتوانید اقدامات شایسته‌ای را در زمینه بستن یک قرارداد معتبر، دقیق و فاقد خلاء داشته باشید.

خدمات مشاوره  حقوقی قرارداد در این زمینه باعث می‌شوند تا علاوه‌بر یک قرارداد استاندارد، مفادی که بایستی در رابطه با عرف عمومی و قوانین آمره در نظر گرفته شود نیز رعایت شود. کمک از یک وکیل قراردادی این شانس را برای شما به ارمغان می‌آورد که دیگر مشکلات دعاوی قراردادی گریبان‌گیر شما نشود و موانعی بر سر کسب‌وکارتان پدید نیاید.

 

در هر لحظه می توانید برای مشاوره حقوقی در خصوص طرح یا عدم طرح دعوی با وکلای اترس در ارتباط باشید.

 

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از کمک یک وکیل قراردادی متخصص در این حوزه کمک بگیرید. با این کار می‌توانید مسیر کسب‌وکارتان را برای نیل به اهداف بزرگ و قراردادهای درست، دقیق و بدون خلاء قانونی رهنمون سازید.

 

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند