دعاوی قراردادها در حقوق به چه معناست؟

انجام تعهدات قراردادی و الزام به رعایت آن‌ها یک اصل حقوقی در سراسر جهان است. زندگی اجتماعی شرایطی فراهم کرده است که نیازهای اجتماعی میان افراد باعث می‌شود قراردادهایی برای رفع انواع وابستگی‌ها منعقد شود. طرفین قرارداد برای جلوگیری از دعاوی قراردادها بایستی به مفاد آن عمل کنند. طرفین بر اساس این قراردادها نسبت به یکدیگر حقوق و تکالیف مشخصی دارند که عدم اجرای تعهدات قرارداد باعث طرح دعاوی قراردادها در دادگاه‌ها و مراجع صالحه می‌‌شود.

دعاوی ناشی از قراردادها

طرح دعوا و مطالبه حقوق زمانی مطرح می‌شود که نارضایتی بین طرفین قرارداد حاصل شود. همچنین در انعقاد قرارداد بایستی مفاد توافق طرفین، مطابق نظم عمومی و قوانین آمره باشد. به همین دلیل است که قانون‌گذار برای ایجاد امنیت کسب‌وکارها و همچنین برقراری مصالح اجتماعی و رونق تجاری و جلوگیری از دعاوی قراردادها قانون و مقررات خاصی را وضع کرده است.

برای جلوگیری از دعاوی قراردادها بروز اختلاف بایستی اقدامات زیر را انجام بدهید:

 • احراز شرایط اساسی صحت قراردادها در زمان عقد قرارداد بین طرفین الزامی است.
 • برای جلوگیری از دعاوی ناشی از قراردادها خوب است که در زمان عقد قرارداد از یک وکیل متخصص قرارداد یا مشاوره قراردادی کمک بگیرید. چراکه بسیاری از افراد درباره قواعد و مقررات نگارش قرارداد، اصول قراردادنویسی، مفاد قراردادها و… آگاهی ندارند و این امر باعث پایمال شدن حقوق و عدم تحقق اهداف می‌‍شود.
 • به یک مشاور مراجعه کنید و از تجربیات و مهارت‌های لازمی که باید بدانید، اطلاعات به دست آورید. با این روش می‌توانید به‌راحتی از بروز دعاوی احتمالی در آینده جلوگیری کنید و معامله خوبی داشته باشید.
دعاوی قراردادها

۱۰ نکته مهم برای ممانعت از بروز دعاوی ناشی از قراردادها

برای اینکه بتوانید دعاوی را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید باید یک سری از موارد مهم و کاربردی را مدنظر داشته باشید تا از عدم احقاق حق خود جلوگیری کنید. ده مورد اساسی در این زمینه عبارت‌اند از:

 1. از یک مشاور قراردادی خوب مشاوره بگیرید
 2. احراز رضایت و قصد طرفین معامله
 3. احراز صدق اهلیت طرفین معامله
 4. احراز مشروعیت برای معامله
 5. مشخص‌سازی شرایط و موضوع قرارداد مورد معامله
 6. تعیین زمان قرارداد و موعد انجام آن
 7. تعیین منبع هزینه‌ها و مبلغ قراردادها
 8. تعیین محلی برای اجرای تعهدات و تنظیم قراردادها
 9. تعیین تعهدات توافق شده بین طرفین و چگونگی انجام آن
 10. مشخص کردن نحوه محاسبه خسارات (وجه‌التزام) و مشخص‌کردن ضمانت اجرا

تعیین شیوه پرداخت و شروط و تعهدات برای ممانعت از دعاوی قراردادها

در هر قراردادی طرفین ملزم هستند که شروطی را برای معامله خود قید کنند. این شروط باید به‌نحوی باشند که از تقلب در معامله و تدلیس و نیرنگ جلوگیری کنند. همچنین اینکه خریدار چگونه و به چه نحوی باید نسبت به پرداخت مبلغ قرارداد اقدام کند نیز از شرایط مهمی است که باید در ابتدا در قرارداد ذکر شود. در عقود معوض هر فرد دارای تعهداتی است که طبق آن تعهدات باید طرفین قرارداد شرایطی را ایجاد کنند که معامله صورت بپذیرد. شروط باعث می‌شوند تا بعدها نواقصی در جریان کار ایجاد نشود. همچنین مشخص کردن شیوه پرداخت نیز بخشی از شروط ضمن عقد قرارداد محسوب می‌شود که نیازمند توافق و تکمیل قرارداد است.

چگونه از دعاوی قراردادی جلوگیری کنیم!

بهترین راه‌حل موجود کمک از یک مشاور قراردادی یا وکیل قراردادی است. استفاده از مشاوره و مهارت افرادی که در این زمینه تخصص و مهارت لازم را دارند باعث می‌شود تا بسیاری از موانع و مشکلات احتمالی از سر راه شما کنار گذاشته شود و بتوانید اقدامات شایسته‌ای را در زمینه بستن یک قرارداد معتبر، دقیق و فاقد خلاء داشته باشید.

خدمات مشاوره در این زمینه باعث می‌شوند تا علاوه‌بر یک قرارداد استاندارد، مفادی که بایستی در رابطه با عرف عمومی و قوانین آمره در نظر گرفته شود نیز رعایت شود. کمک از یک وکیل قراردادی این شانس را برای شما به ارمغان می‌آورد که دیگر مشکلات دعاوی قراردادی گریبان‌گیر شما نشود و موانعی بر سر کسب‌وکارتان پدید نیاید.

دعاوی قراردادها
و در آخر...

همان‌طور که خواندید، دعاوی قراردادها اغلب برای افرادی حاصل می‌شود که دیدگاهی نسبت به بستن یک قرارداد استاندارد ندارند و از خدمات مشاوره یک وکیل متخصص هم کمک نمی‌گیرند. این افراد اغلب درگیر پیچ‌وخم‌های موجود می‌شوند و ممکن است موانعی جدی بر سر راهشان قرار بگیرد که به‌راحتی قابل حل نباشند.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از کمک یک وکیل قراردادی متخصص در این حوزه کمک بگیرید. با این کار می‌توانید مسیر کسب‌وکارتان را برای نیل به اهداف بزرگ و قراردادهای درست، دقیق و بدون خلاء قانونی رهنمون سازید. از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم. 

همراه شما هستیم...

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند