مالیات بر ارزش افزوده

مالیات برارزش افزوده چیست؟

در این مطلب قصد داریم یکی از مهمترین انواع مالیات ها به نام مالیات بر ارزش افزوده را توضیح بدیم. این نوشتار که در بخش مطالب حقوقی وب سایت مؤسسه دادفران اترس قرار داره، شما را با تعریف، کارکرد، قابلیت اعتراض به مالیات بر ارزش افزوده و در نهایت وظایفی که مؤدیان مالیاتی در این نوع مالیات دارند؛ آشنا می کنه. از طرفی با خواندن این مطلب از جرائم مالیاتی آگاهی پیدا کنید.

تعریف مالیات بر ارزش افزوده

مالیات برارزش افزوده

 ارزش افزوده یعنی افزایش ارزش کالا در طی مراحل تولید. در حقیقت با هر مرحله از تولید، به کالا ارزشی  اضافه میشه که به آن ارزش افزوده گفته میشه. ارزش افزوده در واقع اختلاف بین ارزش محصول تولید شده با مجموع ارزش مواد اولیه یک محصوله.

میزان این مالیات را کارشناسان مالیاتی تعیین می کنند. این مالیات به تمام کالاها و خدمات به جز شماری از آنها (مثل برخی داروها، مطبوعات و…) که مشمول معافیات هستن، تعلق میگیره. دلیل معافیت کالاهای اساسی از مالیات این است که به قشر ضعیف و کم  درآمد جامعه  کمک بشه و باعث کاهش اثر تورم بشه. مطابق ماده ۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده ، به تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالا یا خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین، ارزش افزوده گفته میشه. این مفهوم به فرایند تولید مربوط میشه نه به کالاهای خاص. به بیان ساده تر، مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که در طی فرآیند تولید و خدمات از مرحله ی تولید تا فروش کالا از مشتری نهایی، به صورت مرحله به مرحله اخذ می‌شه.

جالبه بدونید!

در هر مرحله از تولید کالا  به نسبت میزان ارزشی که به کالا و خدمات اضافه می شه، درصدی مالیات تعلق می گیره. به این دلیل مالیات مرحله به مرحله هم نامیده میشه.برای اطلاع از خدمات موسسه حقوقی اترس در حوضه مالیات  در واقع مواد اولیه تا زمانی که به دست مصرف کننده برسه؛ ممکنه چندین مرحله روشون کار انجام بشه. با انجام کار روی کالا یا خدمات به ارزش و قیمتشون اضافه میشه. بنابراین برای این ارزش افزوده ها مالیات در نظر گرفته میشه.

نکته ی مهم : با وجود گستردگی این نوع مالیات، نرخ آن پایینه. در واقع بر خلاف سایر موضوعات مالیاتی نرخی که باید برای این مالیات جمع آوری بشه، نرخ قابل توجهی نیست و پرداختش برای همه مقدوره. به این دلیل فرار مالیاتی هم در این نوع مالیات کمتره.

فواید مالیات بر ارزش افزوده

این نوعی مالیات بر درآمد محسوب میشه و به این دلیل می تونه موجب تامین منابع گسترده برای شکل گیری سرمایه گذاری در موارد مختلف بشه. در نتیجه منجر به رشد تولید و سرمایه گذاری میشه. مالیات بر ارزش افزوده منجر به کاهش فرارهای مالیاتی و شفاف سازی در مبادله های اقتصادی میشه. همچنین موجب میشه قاچاق کالا کمتر شده و نظم اجتماعی و عدالت برقرار بشه. یکی از مزایای این نوع مالیات سادگی وصول و پرداخت آن نسبت به سایر انواع مالیات مثل مالیات شرکت هاست. این نوع مالیات به دلیل درآمد زایی بالا و کاهش وابستگی درآمد دولت به نفت، از بهترین نظام های مالیاتی غیر مستقیم به شما میاد.

مالیات بر ارزش افزوده، یک منبع درآمد قابل اتکا برای دولت هاست.

محاسبه ی مالیات بر ارزش افزوده

برای محاسبه این مالیات مؤدیان وظیفه دارن که فاکتورهای معاملاتیشون را ارائه بدن. این قضیه موجب شناسایی میزان مالیات اونا میشه و برای محاسبه مالیات نهاییشون اثر زیادی داره. سنجش این مالیات ساده و مقطوعه و نیاز به حساب و کتاب زیادی نداره.

فروشندگان ملزم هستن قیمت نهایی محصولات را به اضافه مالیات بر ارزش افزوده بر روی کالاها درج کنند. در واقع قسمت پایه محصول به اضافه این مالیات می شه قیمت نهایی. این موضوع نشون میده که مالیات ارزش افزوده را باید در نهایت مصرف کننده پرداخت کنه. فروشنده ی آخر هم مامور گرفتن این نوع مالیات هاست. فروشنده باید میزان مالیات جمع آوری شده را نهایتا در دوره های مشخص به سازمان امور مالیاتی  پرداخت کنه. فروشنده  باید در انتهای فاکتوری که برای فروش خدمات و محصولات خود صادر می کنه؛ میزان مبلغ پرداخت شده، میزان سود و میزان مالیات بر ارزش افزوده را بصورت جداگانه درج کنه تا محاسبه این مالیت راحت تر بشه

نرخ مالیات بر ارزش افزوده

این نرخ در کشور ایران ۹ درصد تعیین می شه. کالاهای اساسی مثل برخی از خوراکی ها و داروها، محصولات کشاورزی و مطبوعات از این مالیات معاف هستند.

مالیات برارزش افزوده

کالاهای مشمول مالیات ارزش افزوده

این مالیات شامل تمام خدمات و کالاهایی که در ایران به فروش می‌رسه، میشه. اما دارای چند استثنا است: سیگار و سوخت هواپیما دو کالای خاص هستند که به هرکدام به ترتیب ۱۲ و ۲۰ درصد مالیات ارزش افزوده تعلق می‌گیره. به محصولات کشاورزی فرآوری نشده، کالاهای اساسی (برنج، روغن، گوشت و…) و خدمات بهداشتی مالیات ارزش افزوده تعلق نمی‌گیره.

سامانه مالیات بر ارزش افزوده

کسب و کارهای مشمول پرداخت این مالیات وظیفه دارن تا ظرف ۱۵ روز بعد از پایان هر فصل با مراجعه به سامانه مالیات بر ارزش افزوده به آدرس www.evat.ir مالیات خود را را پرداخت کنن. اگه این مالیات در مدت زمانی که قانون مقرر کرده، پرداخت نشه، مشمول جریمه دیرکرد میشه. افرادی که تا کنون این کار را انجام ندادن؛ باید اول از طریق سامانه ثبت نام خود را انجام دهند و نام کاربری و رمز عبور دریافت کنند. سپس می تونن نسبت به ارسال اظهارنامه اقدام کنند.

قابلیت اعتراض به مالیات بر ارزش افزوده

در صورتی که مؤدیان (شخص حقیقی یا حقوقی شرکت ها) به برگه مطالبات مالیات یا برگ استرداد اضافه پرداختی اعتراض داشته باشند، می تونن ظرف مدت ۲۰ روز بعد از ابلاغ اوراق مطالبه مالیات، مراتب اعتراض خود را به اداره امور مالیاتی مربوط برای رفع اختلاف تسلیم کنند. در صورت رفع اختلاف با رئیس امور مالیاتی مربوطه، پرونده مختومه میشه. همچنین اگر مؤدی در مهلت بالا اعتراض نکنه؛ مبالغ مالیات قطعی میشه. در صورتی که مؤدی ظرف مهلت مقرر اعتراضش را کتبا به اداره امور مالیاتی مربوط تسلیم کنه؛ ولی رفع اختلاف نشده باشه و همچنین در مواردی که اوراق مذکور ابلاغ قانونی شده باشد، پرونده ظرف ۲۰ روز از تاریخ دریافت اعتراض یا تاریخ انقضا مهلت اعتراض در موارد ابلاغ قانونی جهت رسیدگی به هیات حل اختلاف مالیاتی بدوی (موضوع قانون مالیات های مستقیم) برای بررسی فرستاده میشه.

رای هیات بدوی قطعی و لازم الاجراست؛ مگر اینکه ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ رای، از سوی ماموران مالیاتی و یا مؤدی مورد اعتراض قرار بگیره. در این صورت پرونده جهت رسیدگی به هیات حل اختلاف مالیاتی تجدید نظر جهت رسیدگی ارسال میشه.

اعتراض مانع پرداخت بخشی از مالیات نیست!

در صورتی که اعتراض به رای هیات بدوی توسط مؤدی صورت بگیره، باید بخشی از مالیات مورد قبول خود را پرداخت و نسبت به مازاد آن در مهلت مقرر اعتراض کتبی کنه. در صورتی که اعتراض مؤدی از جانب هیات حل اختلاف مالیاتی تجدید نظر رد بشه؛ هزینه رسیدگی معادل یک درصد تفاوت مالیات موضوع رای مورد شکایت و مالیات ابرازی در  اظهارنامه تسلیمی، محاسبه و مؤدی ملزم به پرداخت آن است. رای هیات حل اختلاف مالیاتی تجدیدنظر قطعی و لازم الاجراست.

لزوم نگهداری اسناد و مدارک

مؤدیان مشمول مالیات بر ارزش افزوده باید صورتحساب ها، دفاتر و سایر مدارک مربوط را به مدت ده سال بعد از هر سال مالی نگهداری کنند.

همراه شما هستیم...

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند