ترازنامه مالی چیست و فرایند تصویب و اعتبار آن به چه صورت است؟

از جمله بحث های مهم که در شرکت های سهامی به ویژه شرکت سهامی خاص نقش مهمی در نمایش وضعیت مالی شرکت داره، ترازنامه مالی است. هیات مدیره هر سال صورت جلسه ی ترازنامه ی شرکت را تصویب می کنه. ترازنامه یا بیلان در واقع بیانگر وضعیت مالی شرکت در یک دوره ی زمانی مشخصه. در این نوشتار که در بخش مطالب حقوقی وب سایت مؤسسه حقوق اترس قرار داره به تعریف ترازنامه، اقلام ترازنامه مالی و اینکه رعایت چه نکاتی باعث معتبر شدن ترازنامه میشه و در نهایت فرایند تصویب ترازنامه را مورد بررسی قرار می دهیم.

ترازنامه مالی

ترازنامه مالی نشان دهنده ی وضعیت دارایی ها، ساختار مالی و میزان سود و زیان شرکته. ترازنامه در واقع معیاری برای محاسبه‌ی ارزیابی ساختار سرمایه‌ای شرکت به شمار می‌ره و یک صورت مالی است که تصویری از وضعیت کنونی دارایی‌ها و دیون یک شرکت و میزان سرمایه‌گذاری سهام‌داران را به نمایش میزاره. هیات مدیره باید هر سال پس از انقضای سال مالی شرکت، با ارائه ی گزارشی  کلیه دارایی، دیون، سود و زیان شرکت را محاسبه نموده و بیست روز قبل از تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالیانه، در اختیار بازرسان قرار بدهند.

فرمول ترازنامه: دارایی‌ها = بدهی‌ها + حقوق صاحبان سهام

جالبه بدونید!

ترازنامه صاحبان کسب و کار را از تعادل دارایی شرکت مطلع می کنه و به آنها قدرت سنجش وضعیت مالی شرکت را عطا میکنه. در واقع ترازنامه مالی یعنی تراز و تعادل بین دارایی و بدهی یک شرکت!

ترازنامه مالی

اجزای ترازنامه مالی

ترازنامه شرکت از سه قسمت که عبارتند از؛ دارایی (جاری و غیر جاری) بدهی (جاری و غیر جاری) و حقوق سهامداران تشکیل میشه. در واقع مجموع دارایی شرکت برابره با مجموع بدهی ها و حقوق سهامداران شرکت. اقلام ترازنامه عبارتند از؛

الف) دارایی های جاری وغیر جاری

دارایی جاری ارزش کل دارایی شرکته که می تونه در بازه زمانی یک سال به وجه نقد تبدیل بشه و می شامل: موجودی نقدی ، پیش پرداخت ها و سفارشات، حساب ها و اسناد دریافتنی، اوراق بهادار قابل معامله مثل اوراق قرضه قابل تبدیل به سهام، فهرست موجودی ها و هر دارایی که بشه آن را به سرعت به وجه نقد تبدیل کرد؛ است. در مقابل دارایی غیرجاری شرکت به کلیه دارایی هایی گفته میشه که انتظار نمی ره قابلیت تبدیل به وجه نقد یا تبدیل به کالای قابل فروش در طی یک دوره مالی را داشته باشه، مثل  سرمایه گذاری های بلند مدت و دارایی های ثابت مشهود مثل زمین، ماشین آلات و سایر دارایی های بادوام و نامشهود. دارایی‌های نامشهود؛ دارایی‌های غیرفیزیکی باارزشی هستند؛ مثل سرقفلی و مالکیت معنوی. دارایی نامشهود فقط وقتی در ترازنامه ذکر میشه که توسط شرکت کسب شده باشنه تا اینکه درون سازمان توسعه داده شده باشند.

ب) بدهی های جاری و غیرجاری

بدهی های جاری شرکت مثل دارایی جاری شرکته و انتظار میره شرکت طی یک سال آینده  آن ها را تسویه کنه و شامل پرداختنی های تجاری و غیرتجاری، مالیات پرداختنی، سود سهام پرداختنی، تسهیلات مالی دریافتی و پیش دریافت هاست. در مقابل بدهی های غیرجاری، بدهی هایی هستند که انتظار میره بعد از گذشت یک سال مالی از تاریخ تصویب ترازنامه یا یک چرخه عملیات (بسته به این که کدام یک طولانی تره) تسویه شوند. بدهی های غیرجاری شامل این موارده؛ تسهیلات مالی دریافتی بلند مدت، سرمایه خالص در گردش، حقوق صاحبان سهام، سرمایه قانونی، افزایش سرمایه شرکت، صرف سهام، اندوخته قانونی و سایر اندوخته ها، سود و زیان انباشته، سهام خزانه و مازاد تجدید ارزیابی موجودی ها.

ج)حقوق صاحبان سهام یا حقوق مالکانه

حقوق صاحبان سهام برابره با ارزش سرمایه شرکت بعد از تسویه تمام بدهی های خود. در زمان تاسیس یک شرکت حقوق مالکانه برابر با همان سرمایه‌گذاری اولیه است که به عنوان سرمایه شرکت ثبت می شه. در حقیقت سرمایه‌گذاران بابت پول یا سرمایه‌ای که برای شرکت فراهم آورده اند، سهام دریافت می‌کنند. با گذشت زمان حقوق مالکانه می‌تونه بیشتر یا کمتر بشه و این بستگی به این داره که عملیات  شرکت سوده باشه یا نه.

جالبه بدونید!

برخی از بدهی‌ها را در ترازنامه نمی آورند مثل؛ اجاره‌ی عملیاتی.

ایراد اساسی ترازنامه

مشکل اصلی ترازنامه مالی این است که نرخ تورم در آن، محاسبه نمیشه و در واقع ارزش مندرجات آن به روز نیست. یعنی مثلا اگر آپارتمان یکی از اقلام ترازنامه باشه و در سال ۹۷ قیمتش ۷۰ میلیون تومان باشه در سال ۹۹ هم قیمت ۷۰ تومان در آن نشان داده میشه.

تصویب ترازنامه مساوی است با مفاصا حساب مدیران

تصویب ترازنامه شرکت در هر دوره مالی به منزله مفاصاحساب مدیران شرکت در آن دوره مالی است. در واقع اگر در طول آن مدت تصدی مدیران تمام بشه، سهام مورد وثیقه آنان از قید وثیقه آزاد میشه.

فرایند تصویب ترازنامه مالی

بازرسان شرکت نقش مهمی در تعیین صحت و درستی ترازنامه ی شرکت دارند. زیرا باید بدونید که تصویب ترازنامه بدون دریافت گزارش بازرسان دارای اعتبار نیست و بهتره بگیم بدون گزارش بازرسان امکان تصویب ترازنامه وجود نداره.

نکته ی مهم :  در شرکت های سهامی عام تصویب ترازنامه سال قبل می تونه تا حد زیادی ملاکی برای تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه شرکت باشه. زیرا ترازنامه تعیین کننده ی وضعیت مالی شرکت محسوب میشه.

 

ترازنامه مالی

تصویب ترازنامه و ثبت تراز مالی شرکت در شرکت سهامی خاص

پس از تنظیم صورتجلسه جهت تصویب ترازنامه، باید سه نسخه از آن به امضای کلیه سهامداران و حداقل یکی از بازرسین و مدیر عامل برسه. سپس یک نسخه از آن به همراه رسید پذیرش اینترنتی و رسید پذیرش تغییرات و وکالتنامه وکیل به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده می شه تا کارشناس مربوطه اعلام نظر کنه. بعد ار اینکه  نظر کارشناس اخذ  و تاییدیه گرفته شد، اقدام به پرداخت هزینه حق الثبت تغییرات و روزنامه رسمی و کثیر الانتشار (روزنامه درج شده در اساسنامه شرکت) میشه.اگر در موعد تعیین شده در اساسنامه یا ۴ ماه بعد از پایان سال مالی شرکت ترازنامه به تصویب مجمع نرسیده باشه، باید با رعایت تشریفات، در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده تصویب ترازنامه صورت بگیره.

چند نکته ی ضروری که در تصویب ترازنامه باید رعایت بشه :

۱)هزینه های ثبت شرکت باید قبل از تقسیم سود مستهلک شود.

۲)هزینه های افزایش سرمایه حداکثر تا ۵ سال از تاریخ افزایش سرمایه باید مستهلک بشه.

۳) پایین آمدن ارزش دارایی های غیرجاری که به هر دلیلی بوده؛ باید در استهلاکات  ثبت بشه.

۴) تعهداتی که شرکت آن ها را تضمین کرده، باید با قید مبلغ در ترازنامه ذکربشه.

۵)در شرکت های سهامی عام هیات مدیره مکلفه گزارش حسابداران رسمی را ضمیمه حساب های سود و زیان و ترازنامه شرکت کنه.

۶)حسابداران باید در مورد صحت اطلاعات حساب شرکت اظهارنظر کنند. همینطور گواهی کنند که کلیه دفاتر، اسناد و صورتحساب ها در اختیارشان قرارداده شده و هیات مدیره وضع مالی شرکت را به درستی در اختیار مجمع قرار داده.

۷) استهلاک اموال و اندوخته قانونی نیز باید لحاظ بشه.

مواردی که ترازنامه معتبر نیست :
  • زمانی که گزارش مجمع عمومی عادی بدون دریافت گزارش قانونی بازرسان تصویب بشه.
  • بازرسان از خویشاوندان نسبی یا سببی اعضاء هیئت مدیره باشند.
  • بازرس عضو هیئت مدیره باشد.
  • تصویب ترازنامه توسط بازرسی که ورشکسته شده است، انجام شده باشه.
مدارک لازم جهت تصویب ترازنامه مالی شرکت

۱)مدارک هویتی شرکت (اساسنامه، اظهارنامه، آخرین تغییرات هیات مدیره، آخرین تعیین سمت بازرسین).

۲) فهرست کامل شرکا و میزان سهم الشرکه یا میزان سهام سهامداران و تعداد سهام آن ها.

۳)انتخاب بازرس شرکت دارای صلاحیت و اعتبار برای شرکت.

۴)ارائه مدارک هویتی شرکا و سهامداران.

۵) ارائه برگه نمایندگی نمایندگان اشخاص حقوقی شریک و یا سهامدار در شرکت (در صورتیکه شرکت از شرکا و سهامداران حقوقی بهره می بره).

۵)اصل آگهی دعوت از اعضاء مجمع عمومی فوق العاده مطابق با اساسنامه شرکت (در صورت برگزاری جلسه با حضور اکثریت).

توجه : ترازنامه مالی نشانگر تصویری  لحظه‌ای از وضعیت مالی شرکت در زمانی مشخصه و به خودی خود نمی‌تونه اطلاعاتی از روندهایی را که در دوره‌ی زمانی طولانی رخ داده را در اختیار قرار بده. به این دلیل باید با ترازنامه‌ی دوره‌های گذشته در همان شرکت مقایسه بشه. همچنین می‌شه ترازنامه را با سایر کسب‌وکارهای همان حرفه مقایسه کرد؛ زیرا صنایع مختلف رویکرد‌های مختص خود را در مسائل مالی دارند.

همراه شما هستیم...

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند