ثبت برند بدون جواز کسب

در دنیای امروز با رونق گرفتن فعالیت استارتاپ ها ثبت برند اهمیت بیشتری پیدا کرده. همچنین برای صاحبان کسب و کار مهمه که برند خود را به گونه ای حفظ کنن که مورد سواستفاده دیگران واقع نشه. به این دلیل ثبت برند اهمیت فوق العاده ای داره. ثبت برند امکان پیگیری قضایی علیه کسی که از آن سواستفاده کرده یا بدون اجازه استفاده کرده، را فراهم می کنه. مؤسسه حقوقی دادفران اترس در این نوشته به صورت کامل برای شما چگونگی ثبت برند بدون جواز کسب و مراحل ثبت آن را توضیح میده.

ثبت برند بدون جواز کسب

برند و تمایز محصولات

برند این امکان را فراهم می کنه که دارندگان کسب و کار بتونن به راحتی محصولات خود را به مشتریان معرفی کنند و در نهایت در بازار رقابتی محصولات خود را از دیگران متمایز کنن. مضافا ثبت برند موجب میشه که صاحب برند تحت حمایت قانون قرار بگیره و دارنده بتونه از افرادی که از برندش تقلید یا سواستفاده کردن، شکایت کنه. همچنین ثبت برند یک حق امتیازی برای دارنده ایجاد می کنه و به او اعتباری عطا می کنه. اعتبار به دست آمده مزایای زیادی داره از جمله اینکه میتونه برای اخذ وام و تسهیلات اقدام کنه. از طرفی مواردی که موجب  ابطال برند (ابطال علامت تجاری) به منظور جلوگیری از سو استفاده می شود را در سایت اترس بخوانید.

نکته ی مهم : امتیاز به دست آمده از ثبت برند قابل انتقال و فروش است.

ثبت برند بدون جواز کسب

سابقا برای ثبت برند، موانع زیادی وجود داشت. از جمله اینکه متقاضی باید جواز کسب و کار یا پروانه بهره برداری یا جواز تاسیس می داشت. بدون جواز کسب امکان ثبت برند وجود نداشت. همین کار موجب میشد خیلی از کارآفرین ها از ثبت برند منصرف بشن. ولی امروزه ثبت برند بدون مجوز قدم موثری برای تسهیل فعالیت استارت آپ ها و کارآفرینان شده.

بر اساس قانون جدید (مصوبه چهل و چهارمین نشست هیئت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در جلسه مورخ ۲۶/۸/۱۳۹۹مستند به ماده ۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن):

۱.سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (مرکز مالکیت معنوی) باید ترتیبی را فراهم کنه که اشخاص متقاضی برای ثبت علامت تجاری تا سقف یک علامت تجاری در یک یا چند طبقه مرتبط و برای یک دسته کالا یا خدمت، نیاز به ارائه هیچ مجوزی اعم از مجوز تاسیس یا بهره برداری یا امثال اینها نداشته باشن.

۲.همچنین سازمان ثبت اسناد و املاک باید (بر اساس ماده ۸ آیین نامه اجرایی قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی عناوین و اصطلاحات بیگانه (مصوب ۱۳۷۸ هیئت محترم وزیران) ضمن درج عبارت الزام به عدم عرضه کالاهای مورد نظر در داخل کشور در فرم اظهارنامه تقاضای ثبت (خود اظهاری)، شرط ارائه ی کارت بازرگانی را حذف کنه.

ضروریه بدونید!

ثبت برند بدون جواز کسب ممکن است؛ ولی بدون مجوز ممکن نیست. یعنی درسته برای ثبت برند نیاز به جواز کسب نیست؛ ولی اگر بخواهید فروش اینترنتی داشته باشد باید مجوزهای اینماد را اخذ کنید. بنابراین جواز کسب یکی از مجوزهایی است که می تونید ارائه کنید؛ ولی تنها مجوز شما نیست.

مراحل ثبت برند بدون جواز کسب

شما می تونید با ارائه ی مجوزی غیر از جواز کسب یا جواز کسب شخص دیگری اظهارنامه ارسال کنید. بعد از ارسال اظهارنامه موضوع توسط کارشناس بررسی میشه و ابلاغیه ی تایید اظهارنامه صادر میشه. سپس مراحل ثبت برند وارد مسیر پیگیری های اداری و حضوری می شه و این مراحل تا صدور سند برند ادامه داره.

مدارک لازم جهت ثبت برند​

مدارک لازم جهت ثبت برند

برای ثبت برند لازمه متقاضی به سامانه مرکز مالکیت معنوی رجوع کنه و مدارک لازم را به شرح زیر ارائه کنه:

الف) ثبت برند شخص حقیقی

۱.عکس شناسنامه و کارت ملی

۲.عکس برند به اندازه مشخص

۳.مجوز فعالیتی که در آن موضوع قصد ثبت برند داریم

۴.ادرس و کد پستی متقاضی ثبت برند

ب)ثبت برند (شخص حقوقی) شرکتی

۱.تصویر روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت

۲.کپی کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل

۳.مجوز فعالیت در موضوع برند

نکته ی مهم : ثبت برند لاتین به منظور صادرات بدون کارت بازرگانی طبق قانون جدید امکان پذیر است.

همراه شما هستیم...

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند