ثبت شرکت برای فعالیت اقتصادی

ثبت شرکت و نکات مهم آن

چه نوع شرکتی ثبت کنیم

سوالی که هر کسب و کاری با آن مواجه هست از بین انواع مختلف شرکت از جمله شرکت سهامی عام ، سهامی خاص ، مسئولیت ،محدود ،تضامنی ، شرکت مختلط سهامی ،  مختلط غیرسهامی، موسسه غیرتجاری و انواع دیگر آن، در کدام قالب ، شرکت خود را ثبت کنیم ؟

 

چه نوع شرکتی ثبت کنیم

 

آیا برای هر فعالیت اقتصادی ثبت شرکت ضروری است؟

در چه صورت ثبت شرکت در قالب شرکت تضامنی توصیه می شود ؟

با توجه به اینکه مسئولیت صاحبین سهم الشرکه (مالکین ) در شرکت های تضامنی بالاترین حد مسئولیت در شرکتها را دارد ، بنابراین ثبت شرکت تضامنی به جز مواردی که قانون الزامی کرده است مانند صرافی ها و بانک ها در سایر موارد توصیه نمی شود چرا که در صورتیکه شرکت به عنوان شخص حقوقی قادر به پرداخت بدهی های خود نباشد ، تمامی دارندگان سهم الشرکه (مالکین شرکت) مسئولیت تضامنی دارند یعنی تمامی بدهی شرکت را میتوان هر یک از دارندگان سهم الشرکه (مالکین شرکت) مطالبه و وصول کرد.

شرکت سهامی عام بهتر است و یا شرکت سهامی خاص

تاسیس و ثبت شرکت سهامی عام در مواردی پیشنهاد می شود که موسسین شرکت بخواهند بخشی از سرمایه شرکت را توسط سایر اعضا و توسط پذیره نویسی انجام دهند . درمواردی که تمام سرمایه شرکت توسط موسسین آن تامین می شود ، به جای ثبت شرکت سهام عام، شرکت سهامی خاص توصیه می شود.

 

شرکت سهامی عام بهتر است یا سهامی خاص

 

بهتر است شرکت مسئولیت محدود ثبت نکنید

از نگاه برخی از صاحب نظران اینکه شرکت با مسئولیت محدود با دو شریک قابل ثبت است  مزیت محسوب می شود و اینکه قانونگذار قواعد محدودی را به شرکت با مسئولیت محدود اختصاص داده است موجب فعالیت بهتر شرکت بدون قوانین دست و پا گیر می شود .

اما ما در موسسه حقوقی اترس معتقدیم در اکثر موارد این امر با مسئولیت مسائلی را برای مالکین آن به دنبال دارد . قانون تجارت در مورد شرکت با مسئولیت محدود صرفا در۲۲ ماده پرداخته شده است. بسیاری از مسئولیت ها ، روابط سهامداران ، مدیران و شرکت با یکدیگر مبهم است ودر موارد مهمی مانند مجامع ، مالیکین اقلیت و دعاوی مرتبط مقررات دقیقی پیش بینی نشده است که معمولا زمینه ساز اختلافات بعدی می شود

 

بهترین نوع شرکت برای فعالیت های اقتصادی

 

بهترین نوع شرکت برای فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی کدام است؟

به عنوان یک پیشنهاد کلی و بدون در نظر گرفتن شرایط اختصاصی یک شرکت و یا کسب و کار تاسیس و ثبت شرکت سهامی خاص پیشنهاد می گردد . چرا که:

۱- مسئولیت سهامداران محدود به سهامی است که دارند و در صورت بدهی شرکت، آن بدهی از اموال سهامداران قابل مطالبه و و صول نیست .

۲- قواعد و مقررات شرکت سهامی خاص به صورت روشن و با جزئیات بیان شده است و ابهامات کمتری دارد

۳-اشخاص خارج از شرکت بهتر وارد قرارداد با شرکت سهامی خاص می گردند مثلا بانک ها به شرکت های سهامی خاص راحت تر پرداخت تسهیلات می نمایند.

برای کاهش ریسک های قانونی و قضایی خود از مشاوران متخصص و خدمات حقوقی اترس برای شرکت ها  بهره بگیرید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند