سفته الکترونیک چیست

سفته الکترونیک چیست؟

سفته الکترونیک : سفته یکی از اسناد تجاری مهم میباشد که افراد به دلیل کاربردهای زیادی که برگه سفته دارد حتما با آن آشنایی ابتدایی را دارند. در گذشته سفته تنها به صورت کاغذی وجود داشت که افراد میتوانستند این اوراق را از بانک ها یا مکانهای مختلفی مانند دکه های درون شهری دریافت کنند و با هدف خاص خود آنرا تنظیم نمایند.

این قبیل تهیه و استفاده این سند تجاری مهم سبب بروز مشکلاتی از قبیل جعل و به وجود آمدن تعهداتی که متعهد آن قادر به انجام آن نیست شد به همین دلیل ایجاد سفته الکترونیک در دستور کار قرار گرفت که امروزه با انجام امور زیر ساختی در این زمینه در اختیار همه قرار گرفته است.

سفته الکترونیکی از نظر ماهیتی تفاوتی با نسخه فیزیکی یا کاغذی آن ندارد و همان سفته های قدیمی هست که امروزه به دلایل مختلفی به صورت دیجیتالی در دست عموم قرار میگیرد. با این حال این سند همواره ضمانت اجراهای خود را دارا میباشد به همین دلیل پیشنهاد میشود که حتما پیش از پر کردن این سند و امضای آن، مشاوره حقوقی با وکیل سفته انجام دهید تا ایشان شما را از قوانین و مقررات خاص این حوزه مطلع نماید.

 

 

مزایای استفاده از سفته الکترونیکی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی علم به کمک انسان آمده است و با ابزارهای مختلف سبب راحتی افراد از جنبه های متفاوتی را فراهم کرده است. در گذشته افراد برای تهیه برگه سفته معتبر ممکن بود که زمان زیادی را صرف کنند و در خارج از منزل یا محل کار خود به دنبال یافتن آن باشند اما امروزه با به وجود آمدن سفته الکترونیک دیگر چنین معضلی برای افراد وجود ندارد و میتوانند به سادگی در منزل یا محل کار خود آنرا تهیه کرده و استفاده نمایند.

این مسئله باعث دسترس پذیری بیشتر برای افراد و همچنین صرفه جویی در زمان آنها میباشد. مزیت دیگری که نسخه دیجیتالی سفته نسبت به نسخه کاغذی آن دارد این است که به دلیل اینترنتی و دیجیتالی بودن آن، قدم بزرگی در راستای حفظ و نگهداری از محیط زیست برداشته خواهد شد.

در آخر نیز باید گفت به دلیل اینکه برخی از فروشگاه های اینترنتی امروز دیگر شعبه فیزیکی ندارند برای معامله تجاری با آنها در صورت لزوم تنها میتوان از سفته الکترونیکی استفاده کرد.

به دلیل همه این مزیت هایی که اشاره شد و باقی مواردی که وجود دارد و ما به آن اشاره نکردیم، این اقدام در خصوص چک های الکترونیکی نیز صورت گرفته است.

 

نحوه دریافت سفته دیجیتال

همانطور که در ابتدای این گفتار اشاره شد برای دریافت سفته های کاغذی باید به بانکها یا دکه های درون شهری مراجعه کرده و با پرداخت هزینه آن که نسبت به سقف مبلغ سفته تعیین میشد آنرا تهیه میکردند اما سفته الکترونیکی دیگر نیازی به مراجعه حضوری افراد نداشته و در هر کجا که باشند میتوانند با مراجعه به سامانه های مربوطه آن را تهیه کنند.

نحوه دریافت این سند تجاری الکترونیکی لازم است که به سامانه ها یا اپلیکیشن های بانک مد نظر خود مراجعه کنید و گزینه مربوطه را انتخاب کرده و با تکمیل اطلاعات و احراز هویت خود آنرا دریافت نمایید.

به دلیل اینکه سفته دیجیتال یک ایده نو میباشد هنوز بسیاری از بانکها زیر ساخت ارائه آنرا نداشته و تنها از سوی برخی از بانکها مانند بانک قرض الحسنه رسالت و بانک ملی عرضه شده است. برای اطلاع از تمامی اقدامات و مدارک مورد نیاز دریافت سفته الکترونیک در ادامه این متن با ما همراه باشید.

 

نحوه دریافت سفته الکترونیک

 

 

برای دریافت سفته الکترونیک چه کنیم

اولین اقدام این است که باید از عرضه شدن آن از سوی بانک مورد نظر خودتان اطلاع داشته باشید و سپس به سامانه و اپلیکیشن مخصوص آن بانک مراجعه نمایید.

پس از مراجعه به سامانه مربوطه باید گزینه درخواست سفته آنلاین را انتخاب کرده و وارد پنل کاربری خود شوید. درخواست شما با تکمیل اطلاعات که شامل کد ملی، شماره موبایل(توجه داشته باشید که شماره موبایل باید به نام شخص درخواست دهنده باشد)، شماره حساب، اطلاعات گیرنده و مبلغ سفته میباشد کامل شده و مورد تایید شما واقع میگردد.

در نهایت فایل سفته ای که شما مبادرت به تکمیل تمامی اطلاعات آن کرده اید در اختیار شما قرار خواهد گرفت و با امضای دیجیتال این سفته الکترونیک میتوانید از آن برای اهداف خود استفاده نمایید.

نکته ای که در ابن بین وجود دارد این است که نرخ قیمت سفته آنلاین با نسخه کاغذی آن هیچ تفاوتی نداشته و با توجه به سقف مبلغ سفته تعیین میشود که روش پرداخت آن نیز معمولا به صورت درون بانکی از حساب اصلی شما برداشت خواهد شد.

 

کارکردهای سفته الکترونیک

سفته ای که به صورت آنلاین در اختیار افراد قرار میگیرد از آنجایی که ماهیت متفاوتی با سفته هایی که در گذشته وجود داشت ندارد، به همین علت کارکردهای یکسانی دارند.

به صورت کلی در این برگ سند شخصی متعهد میشود که مبلغی را در زمان معینی به دیگری پرداخت نماید.یکی از کارکردهای سفته به عنوان ضمانت پرداخت وجه در مواردی مانند دریافت وام یا خرید اقساطی از فروشگاه ها میباشد.

اما مهمترین استفاده این سند تجاری در زمان استخدام افراد به عنوان کارگر یا کارمند در یک مجموعه میباشد که کارفرما سفته را به عنوان سفته حسن انجام کار از وی دریافت میکند.

بدین صورت کارفرما میتواند ضرری که در نتیجه عدم اجرای تعهدات یا تاخیر در انجام آنها به کسب و کار وی وارد شده است را به راحتی جبران نماید.

حال نکته ای که افراد پس از پایان قراردادهای کاری خود حال به هر دلیلی که باشد باید به آن توجه نمایند این است که سفته خود را از کارفرما دریافت نمایند و اگر وی راضی به بازگرداندن آن نشد در مراجع قضایی بر علیه وی دادخواست استرداد سفته از کارفرما ثبت نمایند.

 

سخن آخر

در این گفتار در ابتدا به تعریف سفته الکترونیک پرداختیم و همچنین نحوه دریافت و مدارکی مورد نیاز آنرا بیان کردیم. همانطور که اشاره شد بیشترین کاربردهای سفته برای ضمانت تعهدات مالی یا تضمین انجام تعهدات کاری از سوی کارکنان میباشد.

برای اینکه بدانید در برگه سفته خود متناسب با هدف استفاده آن به چه مواردی باید اشاره کرده و از بیان چه مطالبی خودداری نمایید بهتر است از وکلای دادگستری مشاوره حقوقی دریافت نمایید تا در نتیجه یک اشتباه متحمل ضررهای هنگفت نشوید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند