وکیل دیه در تهران

وکیل دیه

تماس با وکیل پرونده دیه

وکیل دیه در موسسه حقوقی اترس ، وکیل پایه یک دادگستری متخصص پرونده کیفری میباشد.

سلامت جسمی انسانها از ابتدای تشکیل جوامع مورد حمایت قانونگذاران بوده و در هر جامعه ای به یک نحو از آن محافظت گشته است. در قانون مجازات اسلامی امروز ما که ریشه در منابع فقهی دارد یکی از مجازات های شناخته شده که مقادیر آن مشخص است دیه میباشد.

در پاسخ به این پرسش که دیه چیست باید گفت که دیه مالی هست که در جنایات غیر عمدی و همچنین در جنایات عمدی که به هر دلیل قصاص برای آن جاری نمیشود از سوی زیان زننده به زیان دیده پرداخت میشود.

به طور بر اساس اصل لزوم جبران خسارت در قواعد حقوقی، هرکس به دیگری زیانی وارد نماید موظف به جبران آن میباشد.

در خصوص وارد ساختن خسارات بدنی نیز این اصل جاری میباشد. اما این مسئله به دلیل حساسیت بالایی که از بابت ارزش بالای سلامت جسمی انسان دارد، از گذشته مورد توجه قانونگذار بوده است، به همین علت دارای پیچیدگی های بسیاری نیز میباشد به نحوی که بدون داشتن تجربه و دانش حقوقی و کیفری امکان بررسی چنین مسائلی امکان پذیر نمیباشد.

پس بهتر است برای دریافت راهنمایی به وکیل کیفری متخصص در زمینه دیه مراجعه کنید تا به کمک ایشان از پس حل مشکلات خود برآیید.

وکیل دیه کیست؟

امروزه وکلای دادگستری به دلیل گستردگی موضوعات و مشکلات حقوقی و همچنین به منظور بالا بردن کیفیت خدماتی که ارائه میدهند بیشتر آنها به صورت ویژه و تخصصی تنها در یکی از موضوعات حقوقی یا کیفری به کسب دانش و تجربه پرداخته و در همان زمینه نیز به فعالیت میپردازند.

این نکته به موکلین این امتیاز مثبت را میدهد که اگر در هنگام انتخاب، وکیلی که متخصص مسئله آنها میباشد را انتخاب کنند میتوانند خیالی آسوده داشته باشند.

دعاوی کیفری به دسته بندی های مختلفی دسته بندی میشود و وکیل دیه شخصی هست که نسبت به قوانین و مقررات کیفری و همچنین رویه قضایی دادگاه ها اشراف کامل داشته و به موکلین خود در تنظیم شکایت، ارائه مستندات، دلایل و دفاعیات کمک میکند که در نتیجه منجر به مطالبه دیه شود.

وکیل دیه در تصادفات رانندگی

به دلیل بالا رفتن سطح استفاده مردم از وسایل نقلیه اعم از اتومبیل و موتور سیکلت در شهر های مختلف، یکی از معضلاتی که امروزه گریبان گیر افراد شده است تصادفات رانندگی میباشد.

در نتیجه این تصادفات ممکن است که افراد صدمات مالی که نسبت به وسیله نقلیه آنهاست و صدمات جانی که نسبت به تمامیت جسمی آنها رخ میدهد را متحمل شوند.

صدمات مالی که به افراد در نتیجه تصادفات رانندگی وارد میشود که از باب مسئولیت مدنی مورد بررسی قرار میگیرد و امروزه که بیمه اجباری وسیله نقلیه آمده است، این شرکت بیمه است که هزینه های اینگونه صدمات مالی را پرداخت خواهد کرد. اما برای خسارت جانی که به افراد وارد میشود باید در مراجع قضایی کیفری نسبت به تنظیم شکوائیه اقدام شود تا با بررسی های لازم توسط مقامات صلاحیت دارد، میزان دیه ای که به شخص تعلق میگرد مشخص شده و مسبب حادثه شناخته شود تا مبلغ معین شده را پرداخت نماید.

وکیل دیه دادگستری در زمینه تصادفات به نمایندگی از موکل خود در دادگاه کیفری صالح علیه زیان زننده شکایت کرده و با انجام پیگیری های لازم، احقاق حق تضییع شده موکل خود را انجام میدهد. در ادامه برای کسب آگاهی بیشتر به بیان و بررسی انواع دیه خواهیم پرداخت.

وکیل دیه کیفری

انواع دیه

دیه قتل

مجازات اصلی جرم قتل قصاص نفس یا اعدام است. اما در برخی از موارد به دلایل مختلفی که در قانون مجازات اسلامی مشخص شده است یا به دلیل بخشش از سوی اولیای دم، قاتل به پرداخت دیه محکوم خواهد شد. دیه کامل یک انسان در این صورت به بازماندگان مقتول پرداخت میشود.

نرخ دیه کامل یک انسان هر ساله توسط رئیس قوه قضائیه تعیین خواهد شد و نرخ دیه سال ۱۴۰۳ به مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان است.

دیه اعضای بدن

در برخی از موارد ممکن است شخصی که مورد صدمه جسمانی واقع شده است به قتل نرسیده باشد اما خسارت به اعضای بدن وی مانند دست، پا، چشم و … وارد شده باشد. میزان دیه برای هر یک از اعضای بدن در قانون مجازات اسلامی به صورت دقیق و درصدی از دیه کامل مشخص شده است که شما میتوانید با دریافت مشاوره حقوقی کیفری از وکیل دیه، محاسبه آنرا از وی بخواهید.

دیه منافع اعضای بدن

گاهی ممکن است با اصابت یک ضربه خود عضو آسیب نبیند اما سبب از بین رفتن منافع آن عضو یا اعضای دیگر شود. برای مثال در برخی موارد ممکن است با وارد شدن یک ضربه محکم به سر، فرد بینایی یا شنوایی خود را از دست دهد. میزان دیه این قبیل موارد نیز مانند دیه اعضا بخشی از دیه کامل است که در قانون مشخص شده است.

دیه جراحت

گاهی نیز صدمات وارده شده بر اعضا جدی نبوده و تنها منجر به خراشی روی پوست میشود. در این حالت ها میزان دیه بسیار کمتر از موارد بالا میباشد.

مهلت پرداخت دیه

اولین نکته ای که باید در این قسمت بیان شود این است از آنجایی که نرخ دیه هر سال با توجه به میزان تورم تغییر خواهد کرد، میزان پرداختی آن بر اساس روز پرداخت است. برای مثال اگر سال ۱۴۰۱ میزان دیه مشخص شده باشد اما روز ۱۴۰۲ بخواهد پرداخت شود باید بر اساس نرخ سال ۱۴۰۲ پرداخت گردد.

مهلت پرداخت دیه برای جرایم عمد به مدت یک سال است. جرایم غیر عمد به مدت دو سال است.

برای جرایمی که در نتیجه خطای محض رخ داده است شخص میتواند تا مدت سه سال دیه را پرداخت نماید.

تفاوت دیه و ارش چیست؟

دیه با توجه به اینکه از منابع فقهی گرفته شده است میزان مشخصی در قانون برای آن تعیین شده و تنها نرخ آن هر ساله تغییر خواهد کرد.

اما تعیین میزان ارش بر عهده قاضی دادگاه است که با توجه به ملاحظات و شرایط هر پرونده از سوی مقام قضایی تعیین میشود.

شماره وکیل متخصص دیه

همراهان گرامی از طریق شماره تلفن های درج شده میتوانید با وکیل دیه در دپارتمان امور کیفری موسسه حقوقی اترس در ارتباط باشید .

همچنین با تماس با شماره ۹۱۳۰۴۸۰۰-۰۲۱ میتوانید ، برای مشاوره حقوقی هماهنگی های لازم را انجام دهید.

 

نتیجه‌گیری :

در نتیجه باید گفت که پیچیدگی در تعیین دیه و نحوه اثبات آن در مراجع قضایی از پیچیدگی بالایی برخوردار است. به همین جهت پیشنهاد وکلای موسسه اترس به شما این است که حتما مسائل خود را در این باب با وکیل دادگستری در میان بگذارید تا ایشان بهترین راهکارها را به شما پیشنهاد دهد.

قانون دفاع مشروع

دفاع مشروع

دفاع مشروع :  هنگامی که جان، مال، ناموس و … افراد مورد تجاوز و حملات دیگری واقع میشود طبیعی

وکیل جرایم پزشکی در ایران

وکیل جرایم پزشکی

فرم ثبت درخواست وکیل جرایم پزشکی تماس با وکیل پرونده قصور پزشکی وکیل جرایم پزشکی در موسسه حقوقی اترس

مشاوره حقوقی خسارت با وکیل دادگستری

مشاوره حقوقی خسارت

فرم ثبت درخواست مشاوره حقوقی خسارت تماس برای مشاوره حقوقی خسارت مشاوره حقوقی خسارت در موسسه حقوقی اترس توسط

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند