وکیل مالیاتی متخصص

ویژگی‌های مهم یک وکیل مالیاتی خوب چیست؟

درباره وکیل مالیاتی

وکیل مالیاتی : در مقاله جرائم مالیاتی چیست و مجازات حاصل از آن کدامند، به طور مفصل راجع ‌به اینکه مالیات چیست و بر چند قسم تقسیم می‌شود صحبت کردیم. همچنین درباره جرائم مالیاتی، عدم پرداخت به موقع مالیات‌ها یا عدم شفاف‌سازی دارایی‌ها و اموال، نکاتی را برایتان شرح دادیم. اما در این مقاله قرار است به این موضوع رسیدگی کنیم که در صورت وجود جرائم مالیاتی باید به سراغ چه وکیلی برویم و یک وکیل مالیاتی به چه شکلی می‌تواند به ما کمک کند؟ از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ویژگی وکیل مالیاتی

وکیل مالیاتی کیست؟

همانطور که می‌دانید کسب‌وکارها هر روز وارد میدان رقابتی سخت‌تر و پیچیده‌تری می‌شوند و در این مسیر با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنند. یکی از مسائل مالیات‌هایی است که دولت به عنوان بخشی از فعالیت نهادها، موسسات، سازمان‌ها و شرکت‌ها اخذ می‌کند.

شرایط زمانی پیچیده می‌شود که فرد، سازمان یا شرکتی درگیر جرائم مالیاتی شود. در این زمان اگر به مسائل و پیچیدگی‌های امور واقف نباشید کار برایتان بسیار سخت می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا به سراغ یک وکیل خوب و متخصص بروید. وکیل متخصص در این زمینه  شخصی است که به اموری نظیر مسائل حسابداری شرکت‌ها، امور مالیاتی شرکت‌ها، قوانین و مقررات این حوزه آشنایی کامل دارد و می‌تواند برای خلاء‌های موجود، راه‌حلی پیدا کند و به شما در این مسیر سخت و دشوار مشاوره بدهد.

وظایف وکیل حوزه مالی

 

وظایف وکیل مالیاتی چیست؟

هر وکیل مالیاتی ، به عنوان یک وکیل تجاری هم شناخته می‌شود. درباره وکیل تجاری و حقوق تجاری در مقاله‌های حقوق تجاری چیست و چه ارکانی دارد؟ و همچنین وکیل تجاری کیست و چه وظایفی دارد؟ به طور مفصل صحبت کردیم. اما یک وکیل مالیاتی با تخصص و مهارتی که در زمینه بخشنامه‌ها، قوانین و مقررات، آیین‌نامه‌های مالیاتی و… دارد می‌تواند کاری کند که دست‌کم هزینه‌های مالیاتی شما به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند. دو وظیفه عمده وکلای مالیاتی که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت عبارتند از پشتیبانی مالیاتی و دادرسی مالیاتی.

  • پشتیبانی مالیاتی

یک وکیل مالیاتی متخصص در وهله نخست وظیفه دارد تا در امور مالیاتی به مدیران مالی مشورت ارائه دهد. وکلای مالی این وظیفه را دارند که مدیران را از پیچیدگی‌های موجود در زمینه قوانین مالیاتی و جرائم مالیاتی باخبر کنند. همچنین باید در تنظیم درست و منطقی صورت‌های مالی شرکت، به کارمندان بخش مالی پیشنهاد ارائه دهند و آن‌ها را راهنمایی کنند.

صورت‌های مالی باید به شفاف‌ترین و روشن‌ترین حالت ممکن تهیه و تدارک دیده شوند و شرکت را ملزم به پرداخت حداقل مالیات ممکن کنند؛ به همین دلیل است که یک وکیل کار کشته می‌تواند خدمات مفیدی در این زمینه ارائه بدهد. از دیگر وظایف وکیل متخصص این حوزه می‌توان به پشتیبانی مالیاتی و نظارت بر قراردادهای منعقد شده در شرکت، اشاره کرد. همچنین بررسی دریافتی‌ها و پرداختی‌های شرکت، معرفی و ارائه پیشنهاداتی در زمینه معافیت‌های مالیاتی همگی از ظایف مهم و تخصصی یک وکیل مالیاتی محسوب می‌شود.

  • دادرسی مالیاتی

بخش مهم دیگری از این وظایف درباره رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی است. او باید این توانایی را داشته باشد که بتواند سازمان، شرکت، اداره یا فرد را در جهت رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی کمک کند و بهترین راه ممکن را ارائه بدهد. وکیل مالیاتی باید بتواند به نحو احسن به مشکلات موجود در پرونده‌های مالیاتی در هیات‌های مخصوص حل اختلافات و دادگاه‌ها رسیدگی کند.

همچنین باید اظهارنامه مالیاتی را با صراحت و شفافیت تکمیل کند و سالانه به اداره مالیات ارسال کند. در بعضی مواقع نسبت به برخی از ممیزی‎های مالیاتی باید به‌صورت ویژه وارد شود و با بررسی اظهارنامه مالیاتی به رد یا پیشنهاد عدد دیگری برای سازمان، شرکت و ادارات اقدام کند. همچنین باید بتواند در مراجع رسیدگی به اختلافات، اقدام به دفاع از موکل حقیقی یا حقوقی خود کند و از پرداخت مالیات اضافی جلوگیری به عمل آورد.

وظایف وکیل امور مالی

و در آخر…

برای اینکه در مراجع قانونی بتوانید موفق و پیروز باشید، داشتن یک وکیل متخصص به شما کمک ویژه‌ای خواهد کرد. این را در نظر داشته باشید که گاهی مواقع پیروزی تنهایی به‌دست نمی‌آید و استفاده از دانش و تخصص دیگران بسیار مفید خواهد بود.

همراه شما هستیم…


درخواست مشاوره حقوقی در حوزه مالیات

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند