ابطال برند (ابطال علامت تجاری)

کلمه ی “برند ” روزانه در مکالمات افراد شنیده می شه. بر اساس بند الف ماده ۳۰ از قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری؛ علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتونه کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز کنه. در واقع برند که در زبان حقوقی علامت تجاری نامیده می شه؛ لوگو یا نشان مخصوصیه که محصولات متعلق به افراد را از دیگر محصولات متمایز می کنه. مثلا برند سامسونگ با برند اپل متفاوته. این تفاوت موجب تفکیک و شناسایی این برندها و اعتبار آنها از هم میشه. اهمیت دانستن مقررات مربوط به علامت تجاری (برند) موجب میشه که در مواردی که کسی از برند محصول شما سواستفاده کرد، این اطلاع و آگاهی را داشته باشید که می تونید علیه او طرح دعوا کنید. در نتیجه بتونید حقوق مربوط به علامت خود را محافظت کنید. از طرفی برندی که بر اساس مقررات قانونی ثبت شده باشه؛ تا اتمام مدت اعتبارش از حمایت قانون بهره مند می شه،مراحل تمدید علامت تجاری و حقوق ناشی از ثبت آن را در اینجا بخوانید. مؤسسه حقوقی دادفران اترس در بخش مطلب حقوقی توجه شما را به این نوشته ی کاربردی و مهم و مواردی که موجب ابطال برند میشه؛ جلب می کنه.

ابطال برند

– بازرسان وظیفه دارن که در مواردی مجمع عمومی سالانه را برای تشکیل جلسه دعوت کنند.

بازرسان وظیفه دارن در مواقعی که ماده ۹۲ لایحه بیان کرده مجمع عمومی عادی را به طور فوق العاده دعوت کنند.

– دعوت از سهامداران و تشکیل مجمع عمومی بنا به تقاضای سهامدارانی که حداقل  یک پنجم سهام شرکت را دارند؛ به شرطی که هیأت مدیره حداکثر تا  ۲۰ روز از تاریخ درخواست صاحبان سهام مذکور از دعوت مجمع عمومی خودداری کنه (ماده ۹۵ لایحه).

– هر ذی نفع می تونه از بازرس یا بازرسان دعوت مجمع عمومی عادی برای انتخاب مدیری که سمت او بلاتصدی مونده، را تقاضا کنه. به شرطی که هیات مدیره بر اثر فوت، استعفاء یا سلب شرایط از یک یا چند نفر از مدیران از دعوت مجمع مزبور به منظور انتخاب مدير جانشین خودداری کنه (ماده ۱۱۳ لایحه).

– بازرس باید در صورت مشاهده  ی تخلف از مقررات قانونی و اساسنامه شرکت در مورد سهام وثیقه به مجمع عمومی عادی گزارش تسلیم کنه (ماده  ۱۱۷ لایحه).

– تقدیم گزارش خاص به مجمع عمومی عادی در مورد معاملات هیات مدیره و مدیر عامل موضوع  ماده ۱۲۹ لایحه با در نظر گرفتن ماده ۱۳۱  قانون.

– گزارش در مورد افزایش و کاهش سرمایه (مواد ۱۶۷، ۱۶۱، ۱۸۷، ۱۹۱ لایحه).

– گزارش خاص در مورد تبدیل ورقه قرضه یا سهم شرکت (ماده ۱۶۱ لایحه).

– گزارش خاص در مورد تعویض ورقه قرضه یا سهم شرکت (ماده ۷۱ لایحه).

بر اساس قانون حق استفاده ی انحصاری از یک علامت (برند) مختص کسی است که آن علامت را بر اساس قانون به ثبت رسانده باشه. در نتیجه عدم ثبت علامت موجب عدم حمایت های قانون میشه.

جالبه بدونید!

کلمه ی برند مورد استفاده در گفتگوی افراد جامعه است و این عنوان در قانون دیده نمیشه و به جای آن از علامت تجاری استفاده شده.

چرا دعوای ابطال برند (علامت تجاری) مطرح میشه؟

دعاوی ابطال برند زمانی طرح میشه که شما یک محصول را با نشان یا علامت مخصوصی ثبت کرده باشید و شخص دیگری همان علامت یا مشابه آن را برای محصول خودش مورد استفاده قرار بده و این کار موجب سواستفاده از علامت شما میشه و اعتبار علامت شما را با مشکل مواجه می کنه. در اینجا قانون با شرایطی که در ادامه بیان می کنیم به دارنده حق طرح دعوی ابطال برند (علامت تجاری) را داده است.

نکته ی مهم :

حمایت قانونی از برند مستلزم ثبت برند در مرکز مالکیت معنوی است. این کار موجب میشه این نام تجاری مخصوص شما باشه و دیگری نتونه همین نام و نشان را برای خودش به ثبت برسونه.

در صورتی میتونید ابطال برندی را تقاضا کنید که آن برند ثبت شده باشه.

موارد ابطال برند (علامت تجاری)

( برگرفته از مفاد مواد ۳۰، ۳۲، ۴۱ و ۴۳ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری)

  • در صورتی که یک برند را ثبت کنید و مدت سه سال از تاریخ ثبت از آن استفاده نکنید؛ باید آن را باطل کنید. همچنین هر ذی نفع میتونه ابطال آن را تقاضا کنه. زیرا ثبت علامت به دلیل استفاده از آن است. کسی حق نداره علامتی را به ثبت برسونه که نه خودش از آن استفاده کنه و نه دیگران چنین حقی را داشته باشند.
  • علامت ثبت شده نتونه کالا یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را متمایز کنه (برند ثبت شده، مشابه برند دیگری باشه).
  • علامت ثبت شده خلاف شرع، نظم عمومی و اخلاق حسنه باشه.
  • علامت مذکور مراکز تجاری یا عمومی را مخصوصا در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آنها گمراه کنه.
  • در صورتی که برند ثبت شده به نشان نظامی، پرچم و یا نشان های مملکتی شبیه باشه.
  • در صورتی که شخصی از برند مشترک به صورت انحصاری استفاده کنه؛ بدون اینکه به اداره مالکیت صنعتی اطلاع بده یا خودسرانه اجازه استفاده از آن را به دیگران بده.
  • اگر علامتی تقلید از عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا یک نام تجاری دارای معروفیت علمی باشه. به بیان ساده انتخاب علامت تقلیدی به دلیل بهره برداری در تولید کالا یا ارائه خدماتی مشابه کالا یا خدماتی باشه که با علامت اصلی دارای شهرت و معرفیت در ایران، تولید یا ارائه میشه.
  • عین علامتی باشد که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتیه که به ‌لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی میشه.
  • تمدید نکردن مدت اعتبار برند هم موجب ابطال برند میشه. در حقیقت اگه علامت تجاری تمدید نشه، باطل می شه. به موجب قانون عدم تمدید علامت و انقضاء مدت اعتبار آن مستلزم ثبت مجدد آن علامت با سیر کلیه تشریفات قانونی است.
ابطال برند

نکته ی مهم :

بر اساس  ماده ۱۴۸ آیین نامه اجرایی قانون ثبت علائم و اختراعات، مرجع ثبت مطابق حکم قطعی دادگاه مراتب ابطال را در دفتر مربوطه درج میکنه و سپس ابطال برند را در روزنامه رسمی آگهی میکنه.

آیا میدونید؟

رای دادگاه میتونه ناظر به ابطال تمام گواهی نامه برند ثبت شده یا بخشی از برند یا نسبت به بعضی از کالاها و خدمات یک علامت باشه.

همراه شما هستیم...

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند