مسئولیت مدنی و کیفری بازرس

مسئولیت مدنی تضامنی بازرسان

اگر شما هم در خصوص مسئولیت مدنی و کیفری بازرس در شرکت ها سوالاتی دارید، با مطالعه این مطلب پاسخ سوالات خود را در خصوص مسئولیت مدنی و کیفری بازرس خواهید یافت . ماده 154 لایحه برای بازرسان مسئولیت مدنی در نظر گرفته. با این توضیح که مقرر کرده بازرس یا بازرسان در مقابل شرکت و اشخاص ثالث نسبت به تخلفاتی که در انجام وظیفه خود مرتکب می شن، طبق قواعد عمومی مربوط به مسئولیت مدنی مسئول جبران خسارات وارده خواهند بود. بنظر میاد این ماده مسئولیت جدید یا اضافه ای را برای بازرسان تعیین نکرده. یعنی اگر این ماده هم نبود، بر اساس قانون مسئولیت مدنی و قانون مدنی هر کسی مسئول خطای خودش است و در صورت ورود زیان باید نسبت به جبران آن اقدام کنه. موضوع جدیدی که در لایحه اومده و در قانون مسئولیت مدنی وجود نداره این است که اگر شرکتی دارای بازرسان متعدد باشه، مسئولیت آنها در صورت ورود زیان به صورت تضامنی است نه مشترک. یعنی ذی نفع میتونه برای دریافت خسارت به هر کدام از بازرسان که تمایل داره، مراجعه کنه.

مسئولیت مدنی و کیفری بازرس

نکته ی مهم در مسئولیت مدنی و کیفری بازرس : با اینکه شرکت دارای شخصیت حقوقی جدا از سهامداران است؛ در قانون به سهامداران این حق داده شده که  اگر بازرس یا بازرسان به علت عدم رعایت مقررات قانونی و یا اساسنامه شرکت و یا ارتکاب تقصیر در انجام وظایف خود زیانی وارد نمایند؛ بتونن علیه آنها به دلایل مذکور اقامه دعوی مسئولیت  مدنی کنند.

جالبه بدونید​ : بر اساس مقررات ماده 270 لایحه در صورتی که تصمیمات ارگان کنترل کننده (بازرس یا بازرسان) برخلاف مقررات قانونی و یا اساسنامه شرکت باشد؛ هر ذينفع (شرکت سهامدار شخص ثالث) می تونه از مرجع قضایی صالح صدور حكم به بطلان تصمیمات را درخواست کنه.

مسئولیت کیفری بازرس

  • هر کس با وجود منع قانونی، عمدا سمت بازرس در شرکت سهامی را قبول کنه به مجازات حبس از 2 تا 6 ماه یا به جزای نقدی یا به هر دو مجازات محکوم میشه (ماده 266 لایحه).
  • هر کس در سمت بازرسی عمدا درباره اوضاع شرکت به مجمع عمومی، گزارش هایی با اطلاعات خلاف واقع بده و یا این قبیل اطلاعات را تصدیق کنه به  3ماه تا 2 سال مجازات حبس محکوم میشه (ماده 267 لایحه).
مسئولیت مدنی و کیفری بازرس

نکته ی مهم: در صورتی که بازرس در شرکت سهامی جرائم دیگری را که در مقررات جزایی پیش بینی شده ، مرتکب بشه، بر اساس همان مقررات مجازات می شود.

همراه شما هستیم...

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

دیدگاه ها بسته شده اند.