مسئولیت مدیرعامل شرکت مسئولیت محدود

جرایم مربوط به مدیریت در شرکت با مسئولیت محدود و وقوع کلاهبرداری

اگر مدیر یک شرکت با مسئولیت محدود هستید، لازمه مسئولیت مدیرعامل شرکت مسئولیت محدود را بدونید زیرا چنانچه از موارد زیر بی اطلاع باشید یا رفتارهایی انجام بدید که منع قانونی دارند، به مجازات کلاهبرداری محکوم میشوید! بنابراین دنبال کردن و مطالعه این سلسله نوشتار در بخش مطالب حقوقی وب سایت موسسه حقوقی اترس ، موجب آگاهی شما میشه تا ضمن اطلاع از وظایف و مسئولیت مدیرعامل شرکت مسئولیت محدود هرگز مرتکب چنین جرایمی نشوید. از طرفی اگر می خواهید از مسئولیت مدیرعامل شرکت سهامی خاص مطلع شوید، از طریق این نوشته با ما همراه باشید.

 

مسئولیت مدیرعامل شرکت مسئولیت محدود

مسئولیت های کیفری :

یکی از دسته بندی های مسئولیت مدیرعامل شرکت مسئولیت محدود ، مسئولیت کیفری است که در ادامه آن را  بررسی می کنیم.

مطابق قانون تجارت درموارد زیر مدیران شرکت های با مسئولیت محدود کلاهبردار محسوب می شوند!

  1. مؤسسین و مدیرانی که برخلاف واقعیت، پرداخت تمام سهم الشرکه ی نقدی و تقویم و تسلیم سهم الشرکه ی غیرنقدی را در اوراق و اسنادی که برای ثبت شرکت تحویل می دهند، اظهار کرده باشند.

وجود چنین مجازات سنگینی برای مدیران  به این دلیله که مسئولیت مدیران اگر عضو شرکت هم باشند (زیرا مدیران میتوانند افرادی خارج از شرکت باشند) محدود به آورده شان در شرکت است و تنها به اندازه آورده مسئولیت دارند. بنابراین منطقی به نظر میرسه که قانونگذار حساسیت ویژه ای داشته باشه تا مدیران یا مؤسسین شرکت نتونند با درج مطالب غیر واقعی، مثل سرمایه ای بیشتر از سرمایه واقعی، اعتماد اشخاص ثالث را برای معامله با شرکت جلب کنند.

همچنین توجه کنید که مدیران معمولا انجام مورد بالا را به کارمندان شرکت و یا کادر حسابداری واگذار می کنند، اما لازمه بدونید در این حالت هم مسئولیت قانونی آن با مدیران است! پس ضرورت داره اگر مدیرهستید، اشخاص قابل اعتمادی را برای اینکار در نظر بگیرید تا با یک اشتباه از طرف کارمندان، به چنین گرفتاری های عظیمی دچار نشید.

۲. اشخاصی که با وسایل متقلبانه سهم الشرکه ی غیرنقدی را بیشتر از قیمت واقعی آن قیمت گذاری کرده باشند.

به بیان بهتر اگر مدیران یا مؤسسین شرکت، آورده های غیر نقدی مانند ملک، خودرو و… را با توسل به وسایل متقلبانه (مانند تبانی با کارشناس) بیشتر از قیمت واقعی اش اعلام کنند، به مجازات کلاهبرداری محکوم می شوند.

  ۳) مدیرانی که بدون وجود صورت دارایی یا با توسل به صورت دارایی مزور (غیرواقعی یا تقلبی) منافع موهومی (غیر واقعی) را بین شرکا تقسیم کنند.

متاسفانه امروزه این موضوع خیلی رایج است و زمانی اتفاق میفته که سود واقعی که برای تقسیم در نظر گرفته شده کمتر از چیزیه که مقررات و اساس نامه شرکت اجازه داده. اما مدیران منافعی بالاتر از سقف تعیین شده بین شرکا تقسیم می کنن. پس به راحتی با انجام این کار مرتکب جرم کلاهبرداری میشن. در حالیکه ممکنه هدف مدیران بهره مند کردن شرکا از سود باشه. اما به دلیل ارتباط با حقوق اشخاص ثالث (چون اگر سود غیر واقعی تقسیم بشه، منابعی رو که اشخاص ثالث با اعتماد به اون با شرکت معامله می کنن، درخطر قرار میده) این کار جرم دونسته شده.

حقوق شرکت ها

نکته ی مهم: مجازات هایی که در قانون تجارت اومده نباید موجب این تصور بشه که بر اساس قوانین دیگه مثل قانون مجازات، فرد مرتکب، مجازات نشه. چون قانون تجارت فقط موارد انگشت شماری رو جرم دونسته. در حالیکه ممکنه عمل فرد مشمول جرایم قانون مجازات هم بشه. مثل اینکه مدیری برای تقسیم سود غیرواقعی مرتکب جرم جعل بشه که اینجا هم مجازات جعل اجرا میشه و هم مجازاتی که بیان کردیم.

مسئولیت مدنی :

دومین دسته بندی مسئولیت مدیرعامل شرکت مسئولیت محدود ، مسئولیت های مدنی است.

در مورد مسئولیت مدنی مدیران (الزام به جبران خسارت وارده در اثر فعالیت ها) علاوه بر مقررات قانون مدنی و قانون مسئولیت مدنی، قانون تجارت هم در ماده ۱۱۰ برای مدیران مسئولیت تضامنی در نظر گرفته. با این توضیح که بیان شده:

اگر شرکت به خاطر عملکرد غلط مدیران و بر اساس حکم دادگاه باطل بشه، مدیران به دلیل خسارت هایی که در اثر بطلان به اشخاص ثالث و دیگر شرکا وارد شده، مسئولیت تضامنی دارند.

 

نکات مهم در مورد ماده ۱۰۱

  1. برای تحقق مسئولیت تضامنی باید شرکت تشکیل شده و شخصیت حقوقی اش شکل گرفته باشه. چون شرکتی که از نظر قانونی وجود نداره، نمی تونه باطل اعلام بشه تا به دلیل بطلان، مسئولیتی متوجه مدیرانش بشه.

۲. بطلان شرکت در صورتی موجب مسئولیت تضامنی مدیران میشه که مواد ۹۶ و ۹۷ قانون تجارت نقض شده باشه.

ماده ۹۶: شرکت با مسئولیت محدود وقتی تشکیل می شود که تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم الشرکه ی غیرنقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد.

ماده ۹۷: در شرکت نامه باید صراحتا قید شده باشد که سهم الشرکه های غیرنقدی هر کدام به چه میزان تقویم شده است.

پس اگر شرکت به دلایل دیگری مثل جعل امضای یکی از مؤسسین باطل اعلام بشه، مسئولیت تضامنی به دنبال نداره و صرفا مقررات قانون مجازات اعمال میشه (یعنی اعمال مجازات جرم جعل).

 ۳.مدیران نه بخاطر نقشی که در بطلان داشتند، بلکه به دلیل کوتاهی در انجام وظیفه آگاهی رسانی، متحمل مسئولیت  تضامنی می شن. تحمیل مسئولیت سنگین تضامنی بر مدیران نشانه ی اهمیتی هست که قانونگذار برای حفظ حقوق اشخاص ثالث در برابراقدامات مدیران در نظر گرفته.

۴.مسئولیت سنگین این ماده، مسئولیت کاملی است که نه تنها در برابر شرکا و شرکت، بلکه در برابر اشخاص ثالث هم میتونه اعمال بشه.

مشاوران متخصص اترس آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان و ارائه مشاوره حقوقی تخصصی در خصوص مسئولیت مدیرعامل شرکت مسئولیت محدود هستند.

همراه شما هستیم...
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند