کلاهبرداری اینترنتی و کلاهبرداری پیامکی

کلاهبرداری اینترنتی و کلاهبرداری های نوین

کلاهبرداری اینترنتی و پیامکی، یکی از رایج‌ترین جرائم در دنیای دیجیتال است. در این نوع کلاهبرداری، افراد با استفاده از روش‌های مختلف، از جمله ارسال پیامک، ایمیل و تماس تلفنی، سعی در کلاهبرداری از شما دارند.

۸ راه پیشگیری از کلاهبرداری اینترنتی و پیامکی

۱- عدم اعتماد به پیام‌های ناشناس: هرگز به پیام‌های ناشناس پاسخ ندهید و به هیچ وجه اطلاعات شخصی خود را به آن‌ها ندهید.

۲-بررسی منبع پیام: همیشه منبع پیام را بررسی کنید و مطمئن شوید که از یک منبع معتبر است.

۳- عدم اعتماد به پیام‌های تحریک‌آمیز: هرگز به پیام‌های تحریک‌آمیز پاسخ ندهید و به هیچ وجه به آن‌ها پول ندهید. فعال کردن طمع مخاطب ، مهمترین ابزار کلاهبردارهاست.

۴- استفاده از نرم‌افزارهای ضد ویروس: برای حفاظت از دستگاه خود در برابر ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب، از نرم‌افزارهای ضد ویروس استفاده کنید. از منابع ناشناس فایل دانلود نکنید و نرم افزارهای ویروس کش روی از بین بردن بدافزارها بسیار موثر است.

۵- عدم اعتماد به پیام‌های ساختگی: هرگز به پیام‌های ساختگی پاسخ ندهید و به هیچ وجه اطلاعات شخصی خود را در آن‌ها وارد نکنید. ممکن است کلاهبرداران پیامی ساختگی ارسال کنند که شما تصور کنید از سوی سامانه ثنا و یا شرکت اینستاگرام آمده است. اطلاعات خود را در دست آنها نگذارید.

۶- استفاده از رمز عبور قوی: برای حفاظت از حساب کاربری خود، از رمز عبور قوی استفاده کنید و هرگز آن را با دیگران به اشتراک نگذارید.

۷-عدم دانلود فایل‌های ناشناس: هرگز فایل‌های ناشناس را دانلود نکنید و همیشه فایل‌های خود را از منابع معتبر دانلود کنید.

۸- استفاده از پروتکل امن HTTPS: برای حفاظت از اطلاعات شخصی خود در اینترنت، همیشه از پروتکل امن HTTPS استفاده کنید

پیشگیری از کلاهبرداری اینترنتی و پیامکی

در کل، برای جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی و پیامکی، باید هوشیار و دقیق عمل کرد و به هیچ وجه به پیام‌های ناشناس و تحریک‌آمیز پاسخ نداد. همچنین، باید از نرم‌افزارهای ضد ویروس استفاده کرد و رمز عبور قوی برای حساب کاربری خود انتخاب کرد. در صورتی که به هرگونه کلاهبرداری دچار شدید، باید به مراکز قانونی مانند پلیس مراجعه کنید و یا از طریق دفاترخدمات قضائی   و با مشورت وکلای امور کیفری نسبت به ثبت شکایت و شکواییه خود اقدام نمایید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند