اجرای رای داور چگونه است

اجرای رای داور

اجرای رای داور : شاید تا بحال برایتان پیش آمده باشد که مساله ای را با پادرمیانی یک شخص معتمد حل کرده باشید و به اصطلاح او را برای حل مشکلتان با دیگری حکم قرار داده باشید.

منظور از داوری که در قانون آیین دادرسی مدنی آمده نیز نوعی حکمیت و حل مساله خارج از دادگاه و قید و بندهای قانونی است. این امر در صورتی ممکن است که به درستی صادر و ابلاغ شده باشد و تشریفات و مواعد قانونی لازم در این خصوص رعایت شده باشد. با فرض درستی این موارد به چگونگی آن  می پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص داوری به مقاله نکات مهم شرط داوری مراجعه فرمایید

 

درخواست اجرای رای داور

درخواست اجرای رای داور از طریق دادگاه، در حال حاضر در قالب تنظیم دادخواست اجرا رای داور  انجام می شود.

کسی که رای داور به نفع او صادر شده است خواهان و کسی که رای به ضرر او صادر شده باشد خوانده محسوب می شود.

موضوع خواسته اجرای رای داور است که مشخصات آن نوشته می شود مثلا تقاضای اجرای رای داوری مورخ ۱۴۰۲/۰۶/۱۲ مبنی بر جمع آوری یک واحد انباری غیرمجاز. خواهان باید اصل رای داوری را به دادگاه ارائه کند.

رای داوری تا پایان اجرا در گاوصندوق دادگاه نگهداری می شود. البته ممکن است رای داور در قسمتی به نفع یک طرف و در قسمت دیگر به ضرر وی و به سود طرف مقابل باشد. در این صورت امکان اجرا رای داوری در قسمتی که به نفع فرد است وجود دارد و متقابلا ممکن است طرف مقابل هم تقاضای اجرای قسمت دیگر را داشته باشد.

 

چه کسانی حق درخواست اجراییه رای را دارند؟

رای داور فقط در مورد دو طرف دعوی و اشخاصی که به نحوی دخالت و شرکت در تعیین داور داشته اند معتبر است و نسبت به اشخاص دیگر تاثیری ندارد.

بنابراین فقط این اشخاص امکان و حق درخواست اجرای آن را را دارند. البته بر اساس ماده ۴۹۵ قانون آیین دادرسی مدنی رای داور نسبت به قائم مقام این اشخاص نیز معتبر است.

منظور از قائم مقام افرادی هستند که به عناوین مختلف مثل وکیل، وصی، قیم و وارث، بعنوان نماینده و جانشین آنها تعیین می شوند.

 

 

بیشتر بدانیم : درخواست ابلاغ رای داور چگونه است

چگونه رای داور اجرا میشود

 

 

رای داوری چگونه اجرایی می شود؟

یا محکوم علیه رای داوری یعنی کسی که براساس رای داور محکوم به انجام کاری یا خودداری از انجام کاری شده است ظرف مهلت بیست روز از تاریخی که رای داور به او ابلاغ شده است بطور اختیاری آن را اجرا می کند؛

یا محکوم علیه از اجرای رای در مهلت مقرر خودداری می کند و در این حالت به درخواست طرف ذینفع یعنی محکوم له یا کسی که رای داوری به نفع او صادر شده است دادگاهی که دعوی را به داوری ارجاع داده یا دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوی را دارد؛ برگ اجرایی صادر و به محکوم علیه رای داوری ابلاغ می کند و در صورت خودداری او از اجرای آن ظرف مهلت دوازده روز قانونی از تاریخ ابلاغ اجرائیه، پرونده در اجرای احکام تشکیل و رای داور مثل رای دادگاه توسط دادورز اجرای احکام اجرا می شود.

ماده ۴۸۹ قانون آیین دادرسی مدنی

توقف اجرای رای داوری

ماده ۴۸۹ قانون آیین دادرسی مدنی مواردی را که رای داوری باطل بوده و قابلیت اجرایی ندارد در ۷ بند بیان کرده است و براساس ماده ۴۹۰ این قانون هر یک از دو طرف می تواند ظرف بیست روز بعد از ابلاغ رای داور، از دادگاه حکم به بطلان رای داور را بخواهد.

در این صورت تا زمان رسیدگی به موضوع بطلان رای داور و قطعی شدن حکم صادره در این خصوص، اجرا متوقف می شود.

البته براساس ماده ۴۹۳ قانون مذکور صرف اعتراض به رای داور مانع اجرای آن نیست مگر در صورتی که دلایل اعتراض قوی بوده و معترض تامین مناسبی در این خصوص پرداخت نماید. در این صورت دادگاه قرار توقف را تا زمان رسیدگی به اعتراض و صدور حکم قطعی صادر می کند.

 

هزینه های درخواست

هزینه اجرای رای داور معادل هزینه دعاوی غیر مالی است حتی اگر موضوعی که به داوری ارجاع شده و اجرای آن درخواست می شود مربوط به امور مالی باشد. بنابراین خواهان  با صرف هزینه اندکی می تواند این درخواست را از دادگاه درخواست کند.

 

 

مشاوره حقوقی تماس با وکیل ابطال رای داور

وکیل دادگستری اجرای رای داور

 

وکیل اجرای رای داوری

 

وکیل متخصص در زمینه اجرای رای داور، وکیلی است که در حوزه داوری متبحر باشد. این امر مانند سایر دعاوی حقوقی ویژگی ها و پیچیدگی های خاص خود را دارد و علاوه بر اینکه وکیل باید در حوزه داوری مسلط باشد، باید بتواند این ویژگی ها را نیز مدیریت کند.

 

هزینه وکیل اجرا رای داور

حق الزحمه وکیل  در بخش تعرفه های خدمات حقوقی سایت اترس، قابل مشاهده می باشد. هزینه وکیل در طرح و دفاع در پرونده های قضایی و همچنین سایر هزینه های خدمات حقوقی مانند مشاوره در بخش مربوطه ثبت شده است.

 

مشاوره حقوقی داوری

توضیحاتی که در این مقاله اشاره شد کلیات این دعوی بود. طبیعتا برای بررسی دقیق تر موضوع و پرونده شما، مساله می بایست بصورت خاص توسط وکلای متخصص داوری تجزیه و تحلیل و در نهایت راه حل ارائه شود.  همین حالا می توانید با دریافت مشاوره تخصصی از وکلای دپارتمان تخصصی داوری موسسه حقوقی اترس،  هزینه های بعدی خود را کاهش دهید.

سخن آخر

همانطور که گفتیم در صورتی امکان اجرای رای داور وجود دارد که در مراحل قبلی از زمان تعیین داور، و سپس ابلاغ قرار داوری به داور یا داورها و نیز اظهارنظر توسط داور و ابلاغ رای داوری به دو طرف کلیه تشریفات و الزامات قانونی به درستی رعایت شده باشد در غیر این صورت رای داور قابلیت اجرایی نخواهد داشت.

تمام این مراحلی که بیان شد دارای ظرافت ها و ریزه کاری های زیادی است که موفقیت در هر یک از آنها مستلزم دخالت یک شخص متخصص است یعنی وکیلی که در حوزه داوری مسلط بوده و از زوایای مختلف آن به خوبی آگاه باشد.

پیشنهاد ما به شما بهره گیری از مشاوره و همکاری وکلای حرفه ای دپارتمان تخصصی داوری موسسه حقوقی اترس می باشد.

موسه حقوقی اترس با تمرکز در بخش های تخصصی حقوق و وکالت میکوشد بهترین خدمات حقوقی را ارایه نماید.

 

به قلم دپارتمان تخصصی داوری موسسه حقوقی اترس

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند