وکیل چک در تهران

وکیل چک

تماس با وکیل متخصص چک

وکیل چک در موسسه حقوقی اترس ،وکیل پایه یک دادگستری  متخصص حقوق بانکی و مالی میباشد.

یکی از اسناد تجاری که بسیار مورد استفاده افراد به منظورهای مختلف است چک میباشد. 

چک سندی لازم الاجرا میباشد به معنی اینکه در صورت لزوم میتوان از مراجع ثبتی برای اجرای آن درخواست صدور اجرائیه کرد در حالی که دیگر اسناد برای صدور اجرائیه نیاز به رسیدگی در دادگاه دارند.

چک ممکن است به منظورهای مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند برای مثال ممکن است شخصی برای انتقال وجه از آن استفاده کند و یا به منظور ضمانت نزد دیگری قرار دهد.

با توجه به حساسیت این سند که به دلیل لازم الاجرا  بودن آن است و همینطور به دلیل اینکه با هدف های مختلف استفاده میشود قانون گذار و مردم به آن توجه خاصی نموده اند.

با همه این تفاسیر دعاوی زیادی در دادگاه با موضوع چک مطرح شده است که دارای پیچیدگی های زیادی میباشد.

در چنین دعواهایی اگر از مشاوره حقوقی مطالبه طلب و وکیلی که متخصص امور چک و آگاه از تمام قوانین و مقررات این حوزه میباشد یاری نگیریم ممکن است دچار ضررهای جبران ناپذیری شویم.

چرا در دعاوی چک باید از یک وکیل کمک بگیریم؟

همانطور که گفتیم موارد استفاده از این سند بسیار زیاد میباشد. به همین دلیل قانونگذار قانونی به این نام تصویب کرده است که صرفا به تنظیم قواعد استفاده از چک میپردازد به نام قانون چک که مصوب سال ۱۳۵۵ میباشد اما با توجه به تغیراتی که در جامعه و انواع آن رخ داده است آخرین اصلاحات آن در سال ۱۴۰۰ صورت گرفته است.

همچنین قوانین پراکنده ای مانند قانون تجارت وجود دارد که یکسری از شرایط چک در آن آمده است. آرای وحدت رویه ای که دیوان عالی کشور صادر میکند با این موضوع وجود دارد.

با این توصیفات متوجه میشویم که ورود به دعاوی چک نیازمند این است که شخصی به صورت ویژه بر تمام قوانینی که درباره چک وجود دارد اشراف کامل داشته باشد همچنین آگاه از رویه قضایی دادگاه ها باشد تا با تحلیل و بررسی موضوع دعوا بتواند از حقوق و منافع شما در طول رسیدگی دفاع لازم را به عمل آورد که این مسئله تنها از دست یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص امور چک برمی آید.

وکیل چک برگشتی

برگشت خوردن چک یا صدور چک بلامحل اصطلاحاتی است که در میان مردم به صورت عامیانه رواج پیدا کرده است اما این اصطلاحات علاوه بر بار اقتصادی که دارند بار حقوقی نیز برای آنها مطرح میشود.

برای صدور چک بلامحل در قانون مجازات اسلامی مجازات تعیین شده است که برای پیگرد این عنوان مجرمانه میتوان با راهنمایی های یک مشاوره حقوقی بانکی در دادگاه ها صالح اقدام نمود.

برگشت خوردن چک یعنی سند چکی که صادر شده در باجه بانک مقصد رفته است اما به دلایلی وجه آن وصول نشده است و شخص دارنده چک گواهی عدم پرداخت را از بانک دریافت کرده است.

در هر صورت است که شخص دارنده چک میتواند برای آن درخواست صدور گواهی عدم پرداخت کند.

در صورتی که حساب مقصد خالی باشد و یا به اندازه مبلغ چک در آن وجه موجود نباشد، چک به درستی تنظیم نشده باشد برای مثال امضای چک با امضای صاحب حساب تطابق نداشته باشد، چک دارای خط خوردگی باشد و یا از حسابی صادر شده باشد که مسدود شده است. در این چهار صورت امکان برگشت زدن چک هست.

البته دعوایی که در نتیجه برگشت زدن چک در دادگاه مطرح میشود دارای پیچیدگی های زیادی است که میتواند برای شما دردسر ساز شود به همین دلیل داشتن یک وکیل متخصص بانکی برای انجام اقدامات لازم میتواند حجم زیادی از مشکلات شما را کاهش دهد.

وکیل چک برگشتی در دادگاه

دعوای چک آیا از طریق کیفری قابل طرح است؟

دعوای چک یکی از دعاوی میباشد که ماهیتا حقوقی هست اما جنبه کیفری نیز دارد. وکیل شما میتواند با تنظیم شکایتنامه در دادگاه کیفری درخواست رسیدگی به جنبه کیفری این دعوا را بخواهد.

ثمره ای که تنظیم شکایتنامه برای شاکی دارد این است که شخص مجرم ممکن است به پرداخت جزای نقدی یا حبس محکوم شود که در این صورت مجرم تنبیه شده و از انجام این دسته از اقدامات برای مراتب بعدی جلوگیری میکند.

یکی از مسائلی که در جنبه کیفری صدور چک بلامحل جلب توجه میکند این است که اقامه دعوای کیفری در این زمینه شامل مرور زمان میشود.

بدین معنی که اگر تا مدت شش ماه صورت نگیرد دیگر امکان طرح شکایت در دادگاه کیفری نمیباشد و تنها ممکن از جنبه حقوقی آنرا پیگیری نمود.

برای اطلاع یابی از شرایط پیگیری کیفری چک بلامحل بهتر است پیش از اقدام با یک مشاوره حقوقی اجرای حکم مشورت نمایید.

تفاوت چک عادی و چک صیادی در چیست؟

یکی از اقداماتی که صورت گرفت برای کاهش میزان چک های برگشتی و کاهش حجم پرونده هایی با چنین موضوعی در دستگاه قضایی جایگزینی چک های صیادی به جای چک های عادی بود.

چک صیادی به چک هایی گفته میشود که برای صدور آنها باید به سامانه یکپارچه صیاد مراجعه کرد که زیر نظر بانک مرکزی میباشد و از ضمانت اجرای بیشتری نسبت به چک های عادی برخوردار است.

با اعتبار سنجی که بانک مرکزی در زمان اعطای دسته چک صیادی انجام میدهد با اطمینان بیشتری میتوانید این چک را دریافت نمایید.

اما باز هم با این وجود دعاوی مربوط به چک پایان نیافته است ولی نحوه صدور اجرائیه از طریق دادگاه برای چک های صیادی بسیار تسهیل شده است.

بیشتر بدانیم : چک الکترونیکی چیست ؟

هزینه گرفتن وکیل برای وصول چک

موسسه حقوقی اترس یکی از معدود موسسات حقوقی در سطح کشور میباشد که دارای مجوز از کانون وکلای دادگستری هست و در همه زمینه های حقوقی به موکلین خود به صورت تخصصی ارائه خدمات حقوقی مینماید.

خدمات حقوقی تعرفه مشخصی برای میزان هزینه آنها وجو ندارد به همین دلیل از طرف ارائه کننده آنها با توجه به کیفیت خدماتی که میدهند و همچنین میزان پیچیدگی آن موضوع تعیین میگردد.

قبول پرونده توسط وکلای متخصص اترس همانطور که در بخش تعرفه خدمات حقوقی درج شده است سی و پنج میلیون تومان است که البته با توجه به حجم پرونده میتواند متغیر باشد.

شماره وکیل چک

همراهان گرامی از طریق شماره تلفن های درج شده میتوانید با وکیل چک در دپارتمان امور حقوق بانکی موسسه حقوقی اترس در ارتباط باشید .

همچنین با تماس با شماره ۹۱۳۰۴۸۰۰-۰۲۱ میتوانید ، برای مشاوره حقوقی چک هماهنگی های لازم را انجام دهید.

 

نتیجه‌گیری :

با توجه به تمام توضیحاتی که گفتیم تلاش ما بر این بوده که شما را از میزان حساسیت این دسته از مسائل مطلع کنیم. بهترین راهکار در چنین مسائلی راهنمایی گرفتن از شخص متخصص میباشد تا با اطلاع از جزئیات موضوع بهترین  راه حل ها را پیشنهاد دهد و از اقداماتی که باید انجام دهید شما را آگاه سازد.

نکات مهم چک ضمانت صیادی

چک ضمانت صیادی

چک ضمانت صیادی : چک از همان ابتدایی که بوجود آمد نقش مهمی در روابط تجاری و معاملات افراد

استرداد لاشه چک چگونه است

استرداد لاشه چک

استرداد لاشه چک  : باتوجه به اهمیتی که چک بعنوان یک سند تجاری در معاملات و روابط اقتصادی افراد

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند