وکیل کیفری در ایران

وکیل کیفری

تماس با وکیل کیفری

وکیل کیفری خصوصا در  دعاوی کیفری  شهرهای بزرگی مانند تهران در  نقش بسزایی را در پیشبرد مسیر پرونده کیفری ایفا می کند .در یک تقسیم بندی کلی وکیل کیفری در مقابل وکیل حقوقی استفاده می شود. دعاوی کیفری با توجه به ضمانت اجراهای شدیدی که دارند ، طرفداران بیشتری دارد اما باتوجه به اینکه رسیدگی های قضایی طولانی است و بعضا چند سال طول می کشد و هزینه های زیادی را به طرفین دعوی تحمیل می کند، می بایست در شکل و عنوان دعوی دقت نظری بیشتری شود . 

موسسه حقوقی اترس معتقد است که در مواردی که طرح دعوی کیفری به احتمال زیاد به نتیجه نخواهد رسید ، بهتر است از طرح این پرونده خودداری شود ، و به جای آن از راههای مناسب قانونی حقوقی دیگر اقدام شود که هر چند ممکن است این رویکرد در نگاه اولیه برخی موکلین اترس  مفید نباشد ، اما با مشاوره حقوقی و درنظر گرفتن همه ابعاد موضوع حقوقی می توان بهترین رویکرد را بر اساس رعایت مصلحت بلند مدت موکل اتخاذ نمود.

اهمیت حضور وکیل کیفری در دعاوی کیفری چیست؟

پرونده های کیفری یک خصوصیت مهم و ویژه دارند .برای تحقق یک جرم ، اصطلاحا عنصر معنوی لازم است . به عبارت ساده تر ، برای اینکه یک شخصی را به عنوان مجرم مجازات کنند ،علاوه بر اینکه باید آن عمل در قانون جرم باشد ، و شخص متهم باید رفتار مجرمانه داشته باشد ، می بایست سوءنیت و قصد مجرمانه او اثبات شود در غیر این صورت مجازات نمی شود.

مهمترین نقش وکیل در دعوی کیفری ، در اثبات همین سوءنیت و قصد مجرمانه است. در موارد بسیاری ملاحظه شده است ، که شاکی مطالبی را مطرح کرده است که اثبات می کند متهم قصد مجرمانه نداشته است و شاکی با اظهارات خود باعث تبرئه شدن متهم می شود. با توجه به بررسی عنصر معنوی و سوءنیت مجرمانه ، موضوعی تخصصی است ،می بایست در مقالات جداگانه ای بررسی شود.

از سوی دیگر وقتی شخصی در مظان اتهام قرار می گیرد و دلایل مجرمانه به ضرر او می باشد باید بتواند به درستی از خود دفاع کند . ای بسا افرادی در زندان هستند و تحت نظر سازمان امور زندان ها به سر می برند اما در واقع مجرم نبوده اند و یا به اندازه محکومیت خود ،مرتکب جرم نشده اند.

اگر این زندانیان به موقع و توسط دفاع کیفری مناسب می توانند گناهکار نبودن خود را اثبات کنند ، شاید الان در محیطی خارج از زندان بودند.

اهمیت تسلط وکیل امور کیفری بر آیین دادرسی کیفری

در پرونده های کیفری  لازم است دو موضوع مهم را از هم جدا کنیم . حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری . حقوقی جزا به مفاهیم هر یک از جرایم ، شرایط جرم و به طور کلی به شرایط ماهیتی جرم ها می پردازد . آیین دادرسی کیفری ، به نحوه رسیدگی به اتهام ، دلایل اثبات کننده جرم ،حقوقی که متهم در جریان رسیدگی دارد ، مهلت اعتراض ها و به طور کلی به هر آنچه که به شکل و قالب رسیدگی کیفری وجود دارد ، می پردازد . وکیل متخصص جرایم کیفری می بایست علاوه حقوق جزا و مباحث ماهیتی بر آیین دادرسی کیفری نیز اشراف کافی داشته باشد

بیشتر بدانیم : شرایط قانونی دفاع مشروع چیست؟

وکیل متخصص امور کیفری

معیارهای انتخاب بهترین وکیل کیفری تهران

ممکن است شما نیز به دنبال بهترین وکیل کیفری تهران باشید . اترس معتقد است  بهترین ها در همکاری های جمعی یافت می شود . در اینجا به چند ویژگی وکیل کیفری خوب اشاره میکنیم .

۱-همانطور که بالاتر به آن اشاره شد ، وکیل کیفری خوب باید به هر دو بخش مهم دعاوی کیفری یعنی حقوق ماهیتی جزا و حقوق شکلی آیین دادرسی کیفری تسلط داشته باشد.

۲- یک وکیل کیفری خوب باید به لحاظ روحیه ای و شخصیتی در مقابل حواشی پرونده کیفری ، منفعل نباشد و بتواند آماده واکنش مناسب به حواشی پرونده باشد.

۳-هرچند که به اعتقاد موسسه حقوقی اترس در بیشتر پرونده ها پیگیری مهمترین عامل موفقیت یا شکست یک پرونده می باشد اما باید گفت پیگیری مستمر و برنامه ریزی شده برای یک وکیل  متخصص کیفری خوب به مراتب بسیار پر اهمیت تر است چرا که چون در پرونده های کیفری( همانطور که در ابتدای این مقاله توضیح داده شد) ،اثبات سوءنیت و قصد مجرمانه حیاتی است ، عدم پیگیری مناسب ، ممکن است باعث از بین رفتن دلایل شود.

۴- گزارش دهی مطلوب و فوری جریان پرونده نیز از دیگر ویژگی های وکیل خوب کیفری است . به دلیل اینکه جزئیات اتفاقات پیش آمده بین شاکی و متهم در اطلاع وکیل دادگستری از آن و پاسخ مناسب با مشورت موکل در سرنوشت پرونده بسیار موثر است که مقدمه این موارد ، گزارش دهی مطلوب به موکل است .

پیشنهاد میکنیم از خدمات تخصصی وکالت کیفری موسسه حقوقی اترس کسب اطلاعات بیشتر نمایید

دعاوی کیفری پرتکرار و نقش وکیل کیفری

با توجه به اینکه نقش وکیل  متخصص کیفری در پرونده های مختلف ، نقش های متفاوتی دارد ، در ادامه به برخی از جرایم مهم و نقش وکیل امور کیفری می پردازیم.

وکیل کیفری در جرم کلاهبرداری

در مورد کلاهبردار و شرایط جرم کلاهبرداری  در مقاله ای جداگانه پرداخته ایم که برای مطالعه بیشتر توصییه می کنیم مطالعه فرمایید .

همانطور که درمقاله جرم کلاهبرداری توضیح دادیم  ، در جامعه غیرحقوقی به هر به دست آوردن پول به شکل غیراخلاقی ، کلاهبرداری گفته می شود در حالیکه  جرم کلاهبرداری در قانون شرایط و چارچوب مشخص خود خود را دارد . کلاهبردار می بایست از طریق ابزار  و وسایل متقلبانه ، شاکی را فریب دهد و مال او را ببرد .همچنین جرایمی است که ماهیتا کلاهبرداری نیست ولی قانونگذار آنها را در حکم کلاهبرداری دانسته است و مجازات کلاهبرداری را برای آنها تعیین نموده است

کلاهبرداری و خیانت در امانت

خیانت در امانت و نقش وکیل کیفری

جرم خیانت در امانت معمولا در دوحالت ، بیشتر در دادگاه ها دیده می شود.

۱-وقتی شما مالی را به شخصی به امانت می سپارید و قرار است ، آن مال را به شما برگرداند اما نسبت به آن خیانت در امانت می کند مثلا آن مال را تصاحب می کند و یا آن را از بین می برد ، در این حالت جرم خیانت در امانت اتفاق افتاده است.

یکی از مهمترین نقش های وکیل امور کیفری اثبات این است که مال امانی بوده است و قرار بوده ،بازگردانده شود .بنابراین اگر موقع تحویل یک مال ، قرار نبوده که طرف مقابل آن را به شما بازگرداند ولی بعدا به دلایل قانونی می بایست آن را بازگرداند و اگر بازنگرداند ، جرم خیانت در امانت اتفاق افتاده است . به عنوان مثال شما اتومبیل خود را به شخصی می فروشید و تحویل او میدهید . بعدا به دلایلی معامله فسخ می شود و خریدار باید آن را به شما بازگرداند . به دلیل اینکه موقعی که اتومبیل را به خریدار تحویل داده اید ، قصد بازگرداندن مطرح نبوده است ، اگر او خودرو را برنگرداند خیانت در امانت اتفاق نیافتاده است.

۲- خیانت در امانت در حالت دوم زمانی است که شما مالی را جهت استفاده خاصی به شخصی می دهید و او بر خلاف این توافق ، نسبت به آن خیانت در امانت می کند. به عنوان مثال شما مبلغی پول را به دوست خود برای کمک به یک نیازمند ،پرداخت میکنید و او آن مبلغ را تصاحب می کند

جرم تحصیل مال به نحو نامشروع

جرم تحصیل مال به نحو نامشروع عنوان مجرمانه ای است که می بایست در مقالات تخصصی دیگر به آن پرداخته شود .

در این مقاله لازم است عنوان شود ، هرگونه به دست آوردن مال به نحو غیرشرعی و یا قانونی جرم نیستی.

جرم چک بلامحل

همانطور که در مقاله نحوه مطالبه چک بیان شد یکی از راههای پیگیری چک شکایت کیفری چک بلامحل توسط وکیل کیفری کار می باشد. هرچند که با توجه به لزوم ثبت چک صیادی ، عملا چک های کیفری بسیار کم شده است اما با توجه به مجازات زندان چک بلامحل ، همچنان طرفداران زیادی دارد و همچنان یکی از بیش ترین آمارهای جرایم مالی ، جرم چک بلامحل است.

معامله به قصد فرار از دین

بدهکارانی که اموالی دارند و میخواهند ، آن اموال توسط طلبکاران توقیف نشود ، ممکن است به صورت صوری و یا واقعی ولی به قصد فرار از نپرداختن بدهی خود به دیگران منتقل کنند .در صورتی که معامله بدون هیچ قصدی و بدون هرگونه رد و بدل کردن واقعی پول صورت می گیرد و در واقع فقط ظاهر یک معامله را رعایت کرده باشند ، معامله باطل است  مانند کسی که یک مبایعه نامه صوری با مادر خود منعقد می کند که نشان دهد مادر او خودرو را خریده است . در صورتی که معامله واقعی باشد ولی به قصد فرار از دین باشد ، معامله  نسبت به طلبکار اصطلاحا غیر قابل استناد است .به این معنی که طلبکار می تواند آن معامله را ابطال کند و مال فروخته شده را بردارد.

دیوان عالی کشور در سال ۱۳۹۸ در رای وحدت رویه ۷۷۴ شرط وقوع جرم معامله به قصد فرار از دین را این دانست که معامله ، پس از صدور حکم قطعی قضایی انجام شده باشد . به عبارت دیگر اگر طلبکار فقط دادخواست داده باشد و یا دادخواست او منتهی به رای بدوی شده باشد و یا طلبکار از اداره اجرا ، درخواست اجرائیه داده باشد و در همه این فروض بدهکار اموال خود را منتقل کرده باشد ، به استناد این رای وحدت رویه و نظر وکیل متخصص کیفری ، جرم معامله به قصد فرار از دین اتفاق نیافتاده است.

اتهام ربا و دفاعیات وکلا امور کیفر

جرم جعل و استفاده از سند مجعول و جعلی

یکی از مهمترین ارکان جرم جعل که به آن توجه می شود ، امکان ورود ضرر است . یعنی صرف اینکه شما امضای شخصی را روی یک کاغذی درج کنید ، تا زمانی که آن درج امضا بالقوه و یا بالفعل ضرری را به صاحب امضا وارد نکند ، جرم جعل اتفاق نیافتاده است . بر اساس تجربیات وکلای متخصص پرونده جعل ، یکی از پرتکرار جرم جعل درج تاریخ مقدم و یا موخر بر تاریخ واقعی است . به عنوان مثال شخصی که در تاریخ امروز سندی را امضا میکند ، تاریخ آن را سه ماه قبل درج کند ، این مورد از مصادیق تقدیم تاریخ و جعل است.

دفاع از اتهام ربا

در مورد جرم ربا یک تصور غلط وجود دارد که به صرف اینکه دو شخص توافق کردند که قرضی داده شود و مبلغی اضافه با آن دریافت شود جرم ربا اتفاق افتاده است . در حالیکه بر اساس رویه قضایی و نظر وکلای امور کیفری ،لازم است علاوه بر توافق قبلی بر دریافت پول اضافه تر از مبلغ قرض ، این اتفاق افتاده باشد . یعنی بین ربا دهنده  و ربا گیرنده توافقی صورت گرفته باشد علاوه بر اصل مبلغ قرض ، مبلغی اضافه به عنوان سود داده شود و این امر اتفاق بیفتد و ربا دهنده ، اصل و سود پول را برگردانده باشد . در دادسراها با شکایت هایی مواجه هستیم که بدهکار حتی اصل پول طلبکار را نداده است و شکایت ربا مطرح میکند که مختومه می گردد.

شماره وکیل کیفری تهران

همراهان گرامی از طریق شماره تلفن های درج شده میتوانید با  وکیل کیفری دپارتمان دعاوی کیفری موسسه حقوقی اترس در ارتباط باشید .

همچنین با تماس با شماره ۹۱۳۰۴۸۰۰-۰۲۱ میتوانید ، برای مشاوره حقوقی با وکیل متخصص کیفری هماهنگی های لازم را انجام دهید.

شماره های اترس که در تماس با ما قرار دارد ، شماره تماس با وکیل در شهر تهران    می باشد.

نتیجه‌گیری :

اقدامات بسیار  سریع و دفاع موثر در پرونده های کیفری اهمیت بسیاری دارد و حضور وکیل متخصص در پرونده میتواند مانع ایجاد  آسیب های جبران ناپذیر باشد.

موسسه حقوقی اترس  با دارا بودن  وکلای متخصص  امور کیفری ، آماده ارائه خدمات تخصصی در حوزه حقوق کیفری است .

وکالت وکیل دیوان عالی کشور

وکیل دیوان عالی کشور

فرم ثبت درخواست وکیل دیوان عالی کشور تماس با وکیل دیوان عالی کشور وکیل دیوان عالی کشور در موسسه حقوقی

تنظیم لایحه دفاعیه توسط وکیل دادگستری

تنظیم لایحه دفاعیه

تنظیم لایحه دفاعیه توسط وکیل تنظیم لایحه دفاعیه و خدمات تخصصی موسسه حقوقی اترس از طریق یکی از  راه های

تنظیم دادخواست توسط بهترین وکیل

تنظیم دادخواست

تنظیم دادخواست توسط وکیل آنلاین تنظیم دادخواست قضایی و خدمات تخصصی موسسه حقوقی اترس از طریق یکی از  راه های

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند